رنگ آمیزی علائم برای پارکینگ: استانداردها و تفاوت های ظریف

رنگ‌آمیزی علائم پارکینگ | رنگ افروز فرنام

الوان رنگ افروز فرنام: هر طرحی، چه نقاشی علائم در یک پارکینگ یا در یک جاده، هدف اصلی انتقال اطلاعات به افراد در ترافیک را برآورده می کند. این اطلاعات ممکن است شامل ناوبری، علامت گذاری مناطق خاص، جلوگیری از تصادفات و تنظیم ترافیک باشد.

علیرغم این واقعیت که خط کشی جاده بسیار پیچیده تر از علامت گذاری پارکینگ است، اعمال رنگ پارکینگ دقیقاً به همان مسئولیت دلالت دارد و هنجارها، الزامات و تفاوت های ظریف خاص خود را دارد.

بنابراین، شما باید به همان اندازه جدی به علامت گذاری مناطق پارکینگ نزدیک شوید، به خصوص وقتی صحبت از پارکینگ در نزدیکی ساختمان هایی با ترافیک زیاد می شود.

اگر علامت گذاری پارکینگ به اشتباه انجام شود، به عنوان مثال، در نزدیکی یک مرکز خرید، حداقل منجر به شلوغی و ترافیک جدی می شود که بر فعالیت خرید و رضایت شما تأثیر منفی می گذارد.

استانداردهای خط کشی پارکینگ چیست؟

حرکت در پارکینگ، از ورودی تا محوطه پارکینگ، باید برای هر راننده ای واضح و راحت باشد. بر این اساس استانداردهایی برای اندازه فضاهای پارکینگ، عرض راهرو، ویژگی های علامت گذاری و غیره تدوین شده است.

استانداردهای خط کشی برای پارکینگ | رنگ افروز فرنام

علامت گذاری پارکینگ – GOST و SNiP

پارامتر

مقدار پارامتر

عرض فضای پارکینگ

2.5 متر

طول فضای پارکینگ

5 متر

جای پارک معلولین (عرض)

3.5 متر

عرض راهرو

6 متر

علامت گذاری عرض خط

10 سانتی متر

علیرغم اینکه بیشتر پارکینگ ها در اکثر موارد برای خودروهای سواری در نظر گرفته شده است، لازم است جای پارک برای وسایل نقلیه سنگین نیز در نظر گرفته شود. اگر انتظار می رود که پارکینگ به طور مکرر وسایل نقلیه بزرگ را جابجا کند، می توانید فضاهای پارک را گسترش داده و بزرگتر کنید و همچنین عرض مسیر را افزایش دهید.

به عنوان مثال، پارکینگ کامیون ها یا اتوبوس ها ممکن است به فضای پارکی به طول 16 متر نیاز داشته باشند تا یک تراکتور-تریلر را در خود جای دهد. عرض چنین فضای پارکی نیز از 2.5 متر شروع می شود، اما قابل افزایش است.

علائم پارکینگ باید به راحتی برای هر راننده قابل مشاهده باشد، بنابراین حداقل عرض خط کشی 10 سانتی متر تعیین می شود. خطی به این عرض در شرایط آب و هوایی مختلف کاملاً قابل دیدن است.

 

علامت گذاری پارکینگ شامل چه تفاوت هایی است؟

علیرغم الزامات واضح GOST و SNiP، علامت گذاری پارکینگ حاکی از برخی جزئیات است که ارزش در نظر گرفتن دارد. این به ویژه برای پارکینگ های تجاری صادق است، زیرا راحتی پارکینگ به طور مستقیم بر تجربه کلی بازدیدکنندگان شما تأثیر می گذارد.

تفاوت های علائم پارکینگ | رنگ افروز فرنام

علامت گذاری پارکینگ به چه ویژگی هایی اشاره دارد:

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در پارکینگ نه تنها برای خود فرآیند پارک، بلکه برای مانور نیز وجود دارد.

باید در نظر داشت که رانندگان درب و صندوق عقب خودروها را باز می کنند؛ برای این کار باید فضای کافی بین خودروها وجود داشته باشد.

همچنین باید اطمینان حاصل شود که مردم حتی از بین درهای باز عبور می کنند.

علامت گذاری پارکینگ در دمای هوای +18 درجه سانتیگراد اعمال می شود تا از دوام خطوط اطمینان حاصل شود.

برای علامت گذاری، فقط از مواد بادوام و در برخی موارد از مواد بازتابنده استفاده می شود.

فضاهای پارک معلولان باید حدود 10 تا 20 درصد از کل فضاهای پارکینگ را تشکیل دهند.

برخی از شرکت ها پارکینگ را با عناصر اضافی تجهیز می کنند. به عنوان مثال، این علائم می تواند نشانه گذاری پارکینگ با یک منطقه مشخص شده فقط برای بازدیدکنندگان با کودکان باشد. در این صورت می توان عرض فضای پارک را افزایش داد تا فرد بتواند به راحتی کالسکه بگیرد یا صندلی کودک را مرتب کند.

موقعیت مکانی احتمالی پارکینگ ها

انواع مکان های پارکینگ برای پارک در امتداد جاده بیشتر مرتبط هستند. علامت گذاری پارکینگ ها یا به طور دقیق تر مکان های پارکینگ می تواند از انواع زیر باشد:

در زاویه 45-60 درجه از جاده: بسیاری از مردم این گزینه را بهترین می دانند.

به موازات جاده: اغلب زمانی استفاده می شود که فضایی برای انواع دیگر پارکینگ وجود ندارد.

عمود بر جاده: این گزینه به شما امکان می دهد وسایل نقلیه زیادی را در خود جای دهید، اما بخش قابل توجهی از جاده را “می خورد”.

اگر منظور شما علامت گذاری یک پارکینگ در یک منطقه جداگانه است، اغلب از گزینه های پارکینگ در زوایای راست یا در الگوی شاه ماهی استفاده می شود. در چنین مواردی عملاً از پارک موازی استفاده نمی شود.

الزامات فنی برای علامت گذاری

علامت گذاری پارکینگ الزامات فنی خاص خود را دارد که به خود فرآیند علامت گذاری مربوط می شود. رعایت آنها بسیار مهم است، زیرا کیفیت، دید و عمر خطوط علامت گذاری به این بستگی دارد.

الزامات فنی برای علامت گذاری | رنگ افروز فرنام

خط کشی پارکینگ چه ویژگی های فنی دارد؟

ماده علامت گذاری مورد استفاده رنگ مخصوص، ترموپلاستیک، پلاستیک سرد و غیره است.

رنگ برای علامت گذاری مکان های پارکینگ مناسب تر است تا خط کشی. این ماده کم دوام ترین ماده ای است که می توان از آن برای علامت گذاری پارکینگ استفاده کرد.

برای رنگ آمیزی خطوط بهتر است از رنگ سرد ترموپلاستیک استفاده کنید.

برای جلوگیری از سردرگمی، علامت‌های قدیمی پارکینگ باید قبل از اعمال خط‌کشی 100% حذف شوند.

انحراف از محل مورد انتظار خطوط نباید بیش از 5 سانتی متر باشد.

شایان ذکر است که مصالح فوق هزینه های متفاوتی دارند. رنگ ارزانتر از ترموپلاستیک یا پلاستیک سرد خواهد بود. با این حال، به دلیل عمر مفید، می توان این تفاوت را در دراز مدت کاهش داد. علاوه بر این، علامت گذاری پارکینگ با استفاده از رنگ نیاز به تمدید دوره ای دارد.

فرآیند علامت گذاری پارکینگ

علامت گذاری پارکینگ ها تکنولوژی خاص خود را دارند که رعایت آن بسیار مهم است. به طور کلی، چندین علامت پارکینگ وجود دارد:

1- محاسبات و ترسیم نقشه پارکینگ.

2- آماده سازی منطقه برای علامت گذاری.

3- اعمال علامت “پیش نویس” (گاهی اوقات).

4- اعمال خود علائم ، علامت گذاری مناطق فردی.

5- اصلاح عناصر پارکینگ فردی.

محاسبات و برنامه ریزی

 در این مرحله، اندازه‌گیری قلمرو انجام می‌شود، تعداد پارکینگ‌ها محاسبه می‌شود و طرح پارکینگ ترسیم می‌شود. در این لحظه است که تمام جزئیات بر اساس نیاز و همچنین اندازه پارکینگ ارائه می شود.

به عنوان مثال، سهولت مانور، فضای آزاد کافی، وجود/عدم وجود نرده، مکان های خاص، امکان رسیدن ایمن از خودرو به ورودی، و همچنین سایر نکات ظریف.

اگر در برنامه ریزی اشتباه کنید، راه پارکینگ راحت نخواهد بود، که به ناچار منجر به عواقب منفی می شود: ازدحام، تصادفات، نارضایتی بازدیدکنندگان، ترافیک و هرج و مرج.

آماده سازی منطقه برای علامت گذاری

 در این مرحله، منطقه پارکینگ آینده از خاک، زباله، گرد و غبار، اشیاء خارجی و رطوبت پاک می شود. این موضوع برای اطمینان از چسبندگی خوب مواد علامت گذاری به پوشش ضروری است. در این صورت خط کشی های پارکینگ عمر طولانی خواهند داشت.

اعمال علامت “پیش نویس”

گاهی اوقات از این معیار برای جلوگیری از اشتباه در اعمال علامت گذاری نهایی استفاده می شود. با این حال، بسیاری از متخصصان با تجربه کافی می توانند به راحتی بدون علامت گذاری قبلی رنگ آمیزی علائم و خط کشی پارکینگ را انجام دهند.

اعمال خود علائم ، علامت گذاری مناطق جداگانه

 در این مرحله خطوط علامت گذاری نهایی و همچنین علامت گذاری های لازم اعمال می شود. علامت گذاری پارکینگ باید در دمای هوای +18 درجه سانتیگراد انجام شود، اما استفاده از علامت گذاری در دمای بالای 25+ درجه سانتیگراد توصیه نمی شود. لبه های علامت های آینده را می توان با نوار مخصوص پوشاند تا رنگ از مرزهای مورد نیاز خارج نشود.

اگر رنگ به عنوان ماده علامت گذاری انتخاب شده است، فرکانس تجدید آن باید از قبل تعیین شود. این هم برای خطوط علامت گذاری و هم برای علائم صدق می کند. علامت گذاری ها شامل علائم “مکانی برای افراد معلول”، “مکانی برای بازدیدکنندگان با کودکان” و همچنین نمادهای ناوبری است.

اصلاح عناصر پارکینگ فردی

به عنوان مثال، در پارکینگ های سرپوشیده، برخی از مناطق ممکن است به خوبی روشن نباشند. در این حالت می توان وسایل روشنایی و همچنین علامت های بازتابی برای پارکینگ در محل نصب کرد. علاوه بر این، می توان از عناصر سبک برای علامت گذاری، به عنوان مثال، نوارهای LED استفاده کرد.

این همچنین شامل علامت گذاری خروجی های آتش نشانی، نصب کپسول های آتش نشانی، علائم خطر و غیره است.

فرآیند علامت گذاری پارکینگ | رنگ افروز فرنام

 

نتیجه گیری

علامت گذاری پارکینگ با وجود سادگی ظاهری، فرآیندی پیچیده و مسئولانه است. به لطف نشانه گذاری های مناسب، حرکت راحت و ایمن در اطراف پارکینگ تضمین می شود و رضایت کلی بازدیدکنندگان افزایش می یابد.

خط کشی پارکینگ استانداردهای رسمی خود را دارد که بر اساس نیاز قابل افزایش است. همچنین، هنگام علامت گذاری یک پارکینگ، مهم است که تعدادی از تفاوت های ظریف را در نظر بگیرید که به سازماندهی پارکینگ و ترافیک در اطراف منطقه پارکینگ کمک می کند.

قبل از علامت گذاری پارکینگ، لازم است محاسبات انجام شود و نقشه منطقه تهیه شود. همچنین مهم است که منطقه را از قبل آماده کنید و در مورد موادی که برای علامت گذاری استفاده می شود تصمیم بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x