رنگ آبی از ترکیب چه رنگ هایی تشکیل می گردد؟

ترکیب رنگ آبی | رنگ افروز فرنام

ترکیب رنگ آبی

فهمیدن چگونگی ساختن رنگ آبی می تواند بسیار پیچیده تر از ترکیب سایه هایی مانند بنفش یا سبز باشد.

مخلوط کردن آبی دشوار است زیرا سایه در حال حاضر یک رنگ اصلی و غالب است. به عبارت دیگر، معمولاً با ترکیب سایه های مختلف ایجاد نمی شود. می توانید از آبی به عنوان ساخت بسیاری از رنگ های دیگر مانند بنفش، قهوه ای و سبز استفاده کنید.

با این حال، هنگام ساخت نمونه های رنگ آبی خود، احتمالاً زمان بیشتری را صرف ترکیب سایه های آبی خواهید کرد تا ایجاد یک رنگ آبی واقعی.

البته، هنوز برای هر هنرمند بسیار مهم است که بداند چگونه سایه های مختلف آبی را ایجاد کند. از این گذشته، آبی تیره تأثیر متفاوتی نسبت به آبی روشن دارد.

ما در این مقاله در شرکت رنگ افروز فرنام می خواهیم همه چیزهایی را که در مورد رنگ آبی باید بدانید را بررسی کنیم.

خواندن مقاله مشابه : آموزش ترکیب رنگ ها

 

چه رنگ هایی آبی را ایجاد می کنند؟

انواع گوناگون رنگها | رنگ افروز فرنام

پاسخ دادن به این سوال دشوار است.

آبی به عنوان یکی از محبوب ترین رنگ ها در جهان و دارای رنگ های فوق العاده متنوع، و از رنگ های اصلی در پالت هر نقاش است.

سایه های آبی مختلفی برای هنرمندان وجود دارد که می توانند از بین آنها انتخاب کنند. آبی روشن اغلب زمانی مناسب است که نقاشان می خواهند فضایی آرام ایجاد کنند، در حالی که سایه های تیره نشان دهنده فضای قوی و مطمئن هستند. آبی فیروزه ای مقداری از رنگ سبز را در پالت ترکیب می کند تا نتیجه روشن تری ایجاد کند.

حال سوال اینجاست: آیا می توان یک آبی واقعی را از پایه بسازیم؟ راحت ترین پاسخ نه است. ایجاد یک آبی واقعی بدون داشتن حداقل نوعی سایه آبی (مانند فیروزه ای) چالش برانگیز است. با این حال، می توان یاد گرفت که چه رنگ هایی آبی سلطنتی، آبی کبریتی روشن، آبی یخی یا تقریباً هر سایه دیگری را ایجاد می کند.

چه رنگ های اصلی آبی را تشکیل می دهند؟

چه رنگ های اصلی آبی را می سازند | رنگ افروز فرنام

هیچ پاسخ صادقانه ای برای این سوال وجود ندارد زیرا آبی به خودی خود یک رنگ اصلی است. این بدان معناست که تمرکز شما به عنوان یک هنرمند یا خلاق، ایجاد سایه مناسب آبی خواهد بود. خوشبختانه، شما آزادی زیادی در این زمینه خواهید داشت.

ممکن است هر کسی که در گذشته با پالت های رنگی آزمایش کرده باشد بداند، می توانید رنگ های مختلفی را به سایه های اصلی مختلف اضافه کنید تا وزن، عمق یا دمای بیشتری به آن ها بدهید. به عنوان مثال، افزودن رنگ سفید به آبی راهی عالی برای ایجاد رنگ آبی روشن است.

افزودن سایه های ملایم خاکستری می تواند آبی شما را خاموش کند در حالی که افزودن رنگ های مشکی، سبز، قرمز و بنفش باعث تیره شدن رنگ می شود.

هر زمان که آبی را با هم ترکیب می کنید، داشتن دقت بسیار مهم است. کوچکترین مقدار سایه جدید می تواند به طور کامل نتایج را تغییر دهد. افزودن فقط یک رنگ زرد به رنگ آبی، رنگ شما را به سبز نزدیک می کند، در حالی که رنگ قرمز، رنگ شما را به رنگ بنفش سوق می دهد.

برای بسیاری از متخصصان، ترکیب سایه آبی کامل به آزمون و خطای کمی نیاز دارد. به یاد داشته باشید، همیشه بهترین کار این است که نمونه های آبی را روی کاغذ تازه و سفید آزمایش کنید تا ببینید در خارج از پالت چگونه به نظر می رسند.

سه رنگی که رنگ آبی را تشکیل می دهند

ساخت رنگ آبی با سه رنگ | رنگ افروز فرنام

هنگامی که سایه “آبی واقعی” خود را از فیروزه ای و سرخابی دریافت کردید، گزینه های ایجاد رنگ های پیشرفته تر تقریباً نامحدود هستند. هنگامی که متوجه می شوید چه رنگ هایی آبی را ایجاد می کنند، احتمالاً به آزمایش های قابل توجهی نیاز خواهید داشت.

می توانید سایه های خاصی از بنفش، نارنجی، سفید و سبز را به آبی اضافه کنید تا رنگ های متنوع و جذابی ایجاد کنید. افزودن رنگ‌های مکمل به آبی یک راه موثر برای کمرنگ کردن سایه است. برخی از سه ترکیب رنگی که می توانید برای ساختن آبی استفاده کنید عبارتند از:

آبی سلطنتی: بنفش، مشکی و آبی

 

+

 

+

 

=

 

آبی سورمه ای: مشکی، نارنجی و آبی

 

+

 

+

 

=

 
 

فیروزه ای: آبی، سفید و سبز

 

+

 

+

 

=

 

آبی تیره: آبی اطلسی، بنفش دیوکسازین (بنفش تیره )و سبز فتالو

 

+

 

+

 

=

 
 

آبی آسمانی سیر: آبی اطلسی، سبز آووکادو و جگری

 

+

 

+

 

=

 
 

آبی خاکستری: آبی کهربایی، سفید و نارنجی سیر

 

+

 

+

 

=

 

 

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای استفاده از سه رنگ برای ساختن آبی، آزمایش سایه‌های فیروزه‌ای است. ترکیب رنگ آبی با رنگ سبز و اضافه کردن رنگ سفید یا مشکی به شما این امکان را می دهد که نتایج زیادی به رنگ سبز مایل به آبی ایجاد کنید.

چگونه سایه های آبی  فیروزه ای روشن را مخلوط کنیم؟

ترکیب آبی فیروزه ای روشن | رنگ افروز فرنام

دمای رنگ همیشه نقش اساسی در به دست آوردن نتایج عالی از هر پروژه ایفا می کند. برخی از سایه ها به طور طبیعی گرمتر از بقیه هستند، در حالی که برخی سردتر هستند.

می‌توانید از سایه‌های سرد استفاده کنید تا اجزای یک قطعه را دورتر و آرامش‌بخش‌تر نشان دهید و رنگ‌های گرم آن را جسورانه و جذاب‌تر می‌کنند. در نهایت، ایجاد سایه های آبی گرم دشوار است زیرا آبی به طور طبیعی سرد است.

کلید ایجاد سایه های آبی فیروزه ای تیره یا آبی گرم این است که اطمینان حاصل شود که تا حد ممکن با پالت خود کمرنگ هستید. اضافه کردن بیش از حد یک سایه خاص می تواند به سرعت رنگ آبی شما را به قهوه ای تیره تبدیل کند.

برای بهترین نتیجه، با یک سبک آبی گرمتر مانند اطلسی شروع کنید. هنگامی که پایه گرم خود را تهیه کردید، می توانید شروع به اضافه کردن دو رنگ برای نتیجه گرم تر کنید: آلیزارین زرشکی یا قهوه ای سوخته.

جگری یک سایه قرمز تیره است که اگر مراقب نباشید می تواند به سرعت آبی شما را بنفش کند. از طرف دیگر، قهوه ای سوخته یک سایه قهوه‌ای مایل به زرد است که می‌تواند باعث شود آبی شما در برخی موارد کمی تیره‌تر و گل‌آلودتر به نظر برسد.

قهوه ای مایل به قرمز یکی دیگر از سایه های قرمز است که می توانید با آن آزمایش کنید. این رنگ یک سایه عمیق از قهوه ای مایل به قرمز است که عمق و وزن قابل توجهی را به رنگ آبی موجود اضافه می کند. روش دیگر، استفاده از کادمیوم سبز را برای ایجاد یک سایه فیروزه ای گرم در نظر بگیرید.

چه رنگ هایی آبی فیروزه ای تیره را ایجاد می کنند؟

ترکیب آبی فیروزه ای تیره | رنگ افروز فرنام

طراحی سایه آبی فیروزه ای تیره یا آبی سرد خود بسیار ساده تر از ایجاد یک آبی گرم تر است زیرا آبی به عنوان استاندارد حالت خنکی دارد. یک راه عالی برای خنک‌تر کردن رنگ آبی استاندارد، اضافه کردن مقداری رنگ سفید است که باعث روشن‌تر شدن سایه یا مقدار کمی سبز می‌شود.

سبز ورونز و سبز کادمیوم رایج ترین سایه های سبز هستند که برای خنک کردن رنگ های آبی استفاده می شوند. ورونز  یک سبز سرد و روشن است، اگر می خواهید آبی شما روشن و براق باشد، ایده آل است.

با این حال، پایه آبی که استفاده می کنید نیز می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد. سبز ورونز و آبی اطلسی با هم مخلوط شده اند و سایه ای سرد و تیره ایجاد می کنند. از طرف دیگر، سبز ورونز و آبی کهربایی چیزی روشن‌تر و سبک‌تر ایجاد می‌کنند.

کادمیوم سبز کمی گرمتر از آبی ورونز است زیرا حاوی مقدار کمی قرمز است. این بدان معناست که اضافه کردن آن به سایه آبی شما باید سایه آبی خاموش اما سرد ایجاد کند.

ترکیب قرمز و آبی رنگ آبی اطلسی و سبز کادمیوم، پوششی را ایجاد می‌کند که شامل هر سه سایه اصلی است که می‌تواند پوششی خاکی‌تر ایجاد کند.

نحوه ترکیب رنگ های آبی فیروزه ای

نحوه ترکیب رنگ های آبی فیروزه ای | رنگ افروز فرنام

فیروزه ای یک سایه معمولی برای نقاشی مناظر است، زیرا هنگام به تصویر کشیدن آسمان، دریا و سایر اشکال آب فوق العاده به نظر می رسد. به لطف اجزای زرد در رنگ سبز که با آبی خود ترکیب می کنید، رنگ کمی گرم خواهد شد.

بهترین راه برای ترکیب آبی فیروزه ای این است که با سایه اطلسی یا آبی کهربایی  شروع کنید. آبی اطلسی به شما رنگ تیره‌تر و عمیق‌تری می‌دهد، حتی اگر نتیجه را با رنگ سفید اضافی ترکیب کنید. از طرف دیگر، از آنجایی که آبی کهربایی روشن تر است، می تواند پوشش بسیار روشن و براقی ایجاد کند.

وقتی صحبت از گزینه‌های سبز به میان می‌آید، همچنان از رنگ‌های ورونز یا کادمیوم سبز که در بالا به آن اشاره کردیم استفاده می‌کنید، زیرا این رنگ‌ها برای حفظ رنگ خنک طبیعی برای رنگ آبی شما عالی هستند. ورونز سبز برای سایه های روشن تر و روشنایی و براقیت عالی است، در حالی که سبز کادمیوم کمی عمیق تر است.

چه رنگ هایی آبی روشن می سازند؟

ترکیب رنگ آبی روشن | رنگ افروز فرنام

اگر به دنبال ایجاد سایه روشن آبی هستید، ساده ترین گزینه افزودن سفیدی اضافی به تقریباً هر مخلوطی است. اگر می‌خواهید آبی به‌دست‌آمده شما یک سایه فیروزه‌ای روشن باشد، می‌توانید رنگ زرد خاکستری را نیز در نظر بگیرید.

ترکیب آبی اطلسی و سفید منجر به ایجاد سایه ای فوق العاده و براق از آبی گل ذرتی می شود. همچنین می‌توانید آبی و خاکستری ملایم را با هم ترکیب کنید تا همین اثر را داشته باشید.

از طرف دیگر، می توانید سفید و آبی سلطنتی را ترکیب کنید تا رنگ آبی پودری به دست آورید. اگر می‌پرسید چه رنگ‌هایی باعث آبی روشن می‌شوند، به یک سایه روشن آبی مانند آبی کهربایی و یک سایه سفید نیاز دارید.

همچنین می‌توانید آبی اطلسی، آبی کهربایی و سفید را آزمایش کنید که همه با هم مخلوط شده و رنگ آبی روشن خود را بسازید.

در اینجا چند گزینه برای ایجاد رایج ترین پالت های رنگ آبی کم رنگ وجود دارد:

آبی نیلی سیر: خاکستری و آبی کهربایی

 

+

 

=

 

رنگ آبی یخی: سورمه ای و سفید

 

+

 

=

 

آبی کبریتی روشن: سفید و آبی سلطنتی

 

+

 

=

 

فیروزه ای سیر: آبی سلطنتی، سفید و سبز

 

+

 

+

 

=

 

آبی آسمانی سیر: آبی کبریتی روشن و سفید

 

+

 

=

 

آبی فیروزه ای: سفید و آبی کهربایی

 

+

 

=

 

 

چه رنگ هایی رنگ سورمه ای را ایجاد می کنند؟

 

ترکیب رنگ آبی سورمه ای

ترکیب رنگ آبی سورمه ای | رنگ افروز فرنام

مانند آبی روشن،برای ایجاد آبی تیره از پایه نسبتاً ساده است، به شرطی که برای شروع یک سایه آبی پایه داشته باشید. آبی اطلسی در حال حاضر یک رنگ نسبتاً تیره است، بنابراین زمانی که می خواهید رنگ مرموزتری طراحی کنید عالی است.

می توانید فیروزه و اطلسی را با هم ترکیب کنید تا رنگ آبی کهربایی بسازید، یا می توانید آبی اطلسی و قرمز را برای تولید رنگ نیلی ترکیب کنید.

هنگامی که متوجه می شوید چه رنگ هایی آبی تیره را ایجاد می کنند، ارزش آن را دارد که به دمای رنگ مورد نظر خود فکر کنید. افزودن سایه ای مانند بنفش تیره به آبی اطلسی به طور طبیعی رنگ گرم تری ایجاد می کند و در عین حال پوشش عمیقی را حفظ می کند.

از طرف دیگر، سبز فتالو و آبی اطلسی سایه سردتری ایجاد می‌کنند که برای آسمان‌های تاریک شب و تصاویر زیر آب ایده‌آل است. آبی اطلسی، سبز فتالو و جگری نیز سایه تیره ای ایجاد می کنند که به قلمرو بنفش می رسد.

اگر می‌خواهید رنگی ارغوانی و خاکی ایجاد کنید، قهوه ای سوخته گزینه خوبی برای ترکیب سایه‌های آبی تیره است. از طرف دیگر، می توانید آبی سرمه ای را با ترکیب مشکی، نارنجی و آبی ایجاد کنید.

چه رنگ هایی آبی براق یا آبی مات ایجاد می کنند؟

 
 

ترکیب رنگ آبی براق یا آبی مات

ترکیب رنگ آبی براق و  مات | رنگ افروز فرنام

آبی های براق تر معمولاً با استفاده از ترکیبی از سایه های سبز، فیروزه ای، سفید و آبی پایه ساخته می شوند. مقدار کمی از آبی روشن و سبز یک سایه فیروزه ای ایجاد می کند، یکی از رنگ های اولیه که معمولاً زمانی استفاده می شود که هنرمندان می خواهند بدانند چه رنگ هایی آبی را ایجاد می کنند.

اضافه کردن چند قطره رنگ زرد به مخلوط خود سایه آبی فیروزه ای براق ایجاد می کند. با این حال، مهم است که رنگ سفید و زرد بیش از حد به ترکیب آبی اضافه نکنید، زیرا این امر می تواند به سرعت منجر به یک نتیجه سبز شود.

زمانی که پروژه شما نیاز به سایه کم رنگ آبی دارد، می توانید با رنگ آبی براق تر مانند اطلسی یا کهربایی شروع کنید. هنگامی که با رنگ سفید مخلوط می‌شوند، این سایه‌ها همچنان براقیت زیادی را حفظ می‌کنند، بنابراین می‌توانید با استفاده از مقدار کمی رنگ نارنجی آن‌ها را کمی اشباع کنید.

قابل ذکر است، در چرخه رنگ، نارنجی رنگ مکمل آبی است. افزودن رنگ‌های مکمل به یک ترکیب، اغلب هر دو سایه را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا پوششی خاکی‌تر و گل‌آلودتر ایجاد کند.

جمع بندی

یادگیری نحوه ساختن آبی می تواند بسیار پیچیده باشد زیرا اگر یک سایه بیش از حد به آن اضافه کنید، بسیار آسان است که به طور تصادفی وارد قلمرو رنگ های فرعی دیگر شوید. در اینجا در مورد اینکه چگونه می توانید شروع به ترکیب سایه های آبی کنید آورده شده است:

چه رنگ هایی آبی سلطنتی را تشکیل می دهند؟

 

ترکیب رنگ آبی سلطنتی

برای ایجاد یک رنگ آبی سلطنتی، با یک سایه آبی واقعی با ترکیب فیروزه ای و سرخابی شروع کنید، سپس مقدار کمی بنفش اضافه کنید. بنفش رنگ را کمی گرم می کند و سایه آبی تیره به شما می دهد. اگر می خواهید رنگ را روشن و روشن کنید، می توانید کمی سفید اضافه کنید.

از طرف دیگر، اگر می خواهید سایه آبی سلطنتی عمیق تری داشته باشید، کمی مشکی یا خاکستری اضافه کنید.

چه رنگ هایی آبی لاجوردی را می سازند؟

 

ترکیب رنگ آبی لاجوردی

ساده ترین راه برای به دست آوردن سایه شدید آبی لاجوردی، مخلوط کردن مقدار کمی فیروزه با اطلسی است. برای به دست آوردن فیروزه خود باید با مخلوطی از سفید، آبی و سبز شروع کنید، سپس سایه اطلسی را در دوزهای کوچک اضافه کنید تا عمق مناسب را به دست آورید.

می توانید رنگ لاجوردی خود را کمی با رنگ سفید روشن کنید، اما مراقب باشید که دوباره آن را به رنگ فیروزه ای تبدیل نکنید.

چه رنگ هایی آبی دریایی را می سازند؟

 

ترکیب رنگ ابی دریایی

برای ایجاد سایه آبی دریایی، به پایه ای از سفید تیتانیوم همراه با آبی براق یا آبی لاجوردی نیاز دارید.

کمترین مقدار زرد کم رنگ را اضافه کنید تا رنگ آن کمی سبز شود. یک بار دیگر، باید در مورد افزودن بیش از حد زرد در اینجا محتاط باشید، زیرا می توانید به سرعت سایه آبی خود را فیروزه ای یا سبز کنید.

چه رنگ هایی رنگ آبی سورمه ای را می سازند؟

 

ترکیب رنگ آبی سورمه ای

آبی سورمه ای در واقع یک نسخه کمی خاموش از سایه آبی بسیار روشن تر، مانند آبی لاجوردی است. با لاجوردی آبی خود شروع کنید، سپس مقدار کمی نارنجی را به مخلوط اضافه کنید تا سایه تیره تر اما پررنگی به دست آورید. این باید یک رنگ سرمه ای فوق العاده ایجاد کند.

همچنین می‌توانید مقادیر کمی از نارنجی را در آبی اطلسی برای یک رنگ متفاوت آزمایش کنید.

چه رنگ هایی باعث ایجاد سبز آبی می شوند؟

 

ترکیب رنگ سبزآبی

اگر می خواهید رنگ آبی که طیف سبز را لمس می کند، سبز آبی انتخابی عالی است. تنها کاری که برای درست کردن یک رنگ سبز آبی باید انجام دهید این است که مقدار کمی سبز مانند سبز کادمیوم را با رنگ آبی پایه لاجوردی یا آکوامارین ترکیب کنید.

همچنین می‌توانید با ترکیب سرولین (سایه‌ای روشن‌تر از لاجوردی) با رنگ سبز روشن، یک تیل خارق‌العاده ایجاد کنید.

برای ایجاد آبی چه رنگ هایی را با هم ترکیب می کنید؟

 

ترکیب رنگ آبی

یادگیری اینکه چه رنگ هایی آبی را ایجاد می کنند می تواند کمی پیچیده باشد. آبی یک رنگ ثانویه نیست بلکه یک سایه اصلی است، به این معنی که به طور کلی با ترکیب رنگ های مختلف ایجاد نمی شود. با این حال، می توان با استفاده از فیروزه ای و سرخابی یک آبی واقعی ایجاد کرد.

همچنین شایان ذکر است که می توانید با سایه های مختلف آبی موجود برای پالت خود آزمایش کنید. افزودن سایه های مختلف به رنگ آبی پایه می تواند دماها و رنگ های مختلفی برای بازی ایجاد کند.

یک مثال اضافه کردن سبز به آبی است. وقتی سبز را به آبی اضافه می کنید، یک نتیجه فوق العاده فیروزه ای به دست می آورید. از طرف دیگر، افزودن رنگ سفید به سایه‌های مختلف آبی رنگ کم‌رنگ‌تر یا روشن‌تری به شما می‌دهد.

استفاده از رنگ هایی مانند بنفش، قرمز و سبزهای عمیق تر در آبی شما می تواند سایه های تیره و مرموز ایجاد کند.

از طرف دیگر، می‌توانید با رنگ نارنجی بازی کنید تا سایه آبی کم رنگی ایجاد کنید. وقت گذاشتن برای آزمایش همه انواع مختلف رنگ آبی که می توانید به تنهایی بسازید، یک راه عالی برای گسترش پالت رنگ شما قبل از هر پروژه ای است.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x