ترکیب چه رنگ هایی رنگ سفید را تولید می کند؟

ساخت رنگ سفید با سه رنگ اصلی | رنگ افروز فرنام

ساخت رنگ سفید با سه رنگ اصلی

رنگ سفید همان رنگ بی رنگی است که به عنوان یک رنگ واقعی وجود دارد. این به این دلیل است که از نظر فنی در طیف رنگی نیست. وقتی تمام طول موج ها منعکس می شوند، رنگ سفید همان چیزی است که چشمان ما درک می کنند. در مقابل، وقتی نور بسیار کمی برای انعکاس وجود داشته باشد، سیاه را می بینیم.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه رنگ هایی باعث ایجاد رنگ سفید می شوند و دلیل خوبی هم دارد، زیرا این رنگ در واقع یک استثنا خاص در خانواده رنگ ها است. قبل از اینکه بخواهید سایه های سفید بسازید چه چیزهایی باید بدانید؟  

در این مقاله در رنگ افروز فرنام قصد داریم در رابطه با این رنگ استثنایی توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب و ایجاد رنگ های جدید مقاله زیر را بخوانید:

آموزش ترکیب رنگ ها

 

تئوری رنگ

اشباع یک جنبه اساسی رنگ است که باید درک شود. رنگ های اشباع عمیق تر و غنی تر هستند.

علاوه بر این، می‌توانید رنگ‌ها را برای ایجاد رنگ های جدید ترکیب کنید، به همین دلیل است که ما به چنین مجموعه بزرگ و پر جنب و جوشی از رنگ‌ها رسیده‌ایم.

مخلوط کردن رنگ ها

دو راه برای ترکیب رنگ ها وجود دارد. اولین مورد، اختلاط افزودنی است، که فرآیند ترکیب دو رنگ مختلف نور است.

از آنجایی که هر نور بر روی نورهای قبلی ساخته می شود، رنگ حاصل می تواند روشن تر باشد.

سپس، اختلاط تفریقی وجود دارد، که نوعی است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. این تکنیک شامل ترکیب مواد رنگی مانند رنگ برای تولید رنگ متفاوت است.

در حالی که اختلاط تفریقی رایج ترین شکل اختلاط رنگ است، تا آنجا که به رنگ سفید مربوط می شود به میزان قابل توجهی محدود است.

رنگ های آکروماتیک

گاهی اوقات، مردم سیاه و سفید را فراتر از طیف رنگ ها تصور می کنند.

این رنگ ها مانند سایرین وجود ندارند زیرا اغلب نوعی سایه هستند که روشنایی یا تیرگی رنگ دیگری را تغییر می دهند.

به همین دلیل سیاه و سفید به عنوان رنگ های آکروماتیک شناخته می شوند. آنها فقط یک سایه هستند. آنها هیچ رنگ یا اشباع ندارند.

 
 
 
 
 

خاکستری یکی دیگر از رنگ های آکروماتیک است، اگرچه طبقه بندی آن به راحتی رنگ سفید یا سیاه نیست.

به طور کلی، هنگام ایجاد رنگ سفید، مهم است که بدانیم که دارای چند محدودیت ذاتی است که تولید رنگ از ابتدا را برای هنرمندان دشوار می کند.

چه رنگ هایی سفید را ایجاد می کنند؟

جالب است بدانید که وقتی نور آبی، سبز و قرمز با هم ترکیب شوند، نتیجه نور سفید است. اما ساخت رنگ سفید با این روش نتیجه مطلوبی را به همراه ندارد. در واقع، هیچ ترکیبی از رنگ های دیگر منجر به رنگ سفید نمی شود. دلیل این امر این است که هر رنگی که استفاده می کنید حداقل در طول موجی خیس می شود.

یک تصور غلط رایج این است که می‌توانیم تمام رنگ‌های رنگین کمان (قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش، نیلی و نارنجی) را با هم ترکیب کنیم تا سفید تولید شود.

از آنجایی که ممکن است پرتوهایی با رنگ های متضاد (مانند آبی و زرد) قرار داده و ترکیب شوند تا رنگ سفید ایجاد شود، شما فقط می توانید از طریق مخلوط کردن افزودنی سفید تولید کنید.

در این سناریو، این نورها همیشه به جای یک رنگ مشخص (مانند سبز) سفید تولید می کنند.

اما این سایه را نمی توان با اختلاط کسر تولید کرد. از آنجایی که رنگ سفید نشان دهنده فقدان رنگ است، هر چه بیشتر مخلوط کنید، از به دست آوردن رنگ سفید دورتر خواهید بود.

در عوض، شما شروع به تولید تن های عمیق تر خواهید کرد تا زمانی که به رنگ سیاه برسید.

متأسفانه، بدون توجه به کاری که انجام می دهید، هیچ روشی برای ترکیب دو رنگ برای به دست آوردن رنگ سفید وجود ندارد. در عوض، باید تمام اشباع رنگ را کاملا حذف کنید. از آنجایی که انجام این کار می تواند هم پیچیده و هم زمان بر باشد، بهتر است مواد سفید از پیش ساخته شده (مانند رنگ سفید) را تهیه کنید.

چگونه رنگ سفید درست می کنید؟

ممکن است به این فکر کنید که رنگ سفید چگونه ساخته می شود زیرا به نظر می رسد یک کار به ظاهر دست نیافتنی است. پاسخ در استفاده از رنگدانه سفید نهفته است. یک رنگدانه سفید با ماده ای مانند رزین آلکیدی یا اکریلیک ترکیب می شود تا رنگ سفید ایجاد شود. به طور معمول، هیدروکسید کلسیم، پودرهای معدنی، اکسید روی، کربنات سرب و کربنات کلسیم به عنوان رنگدانه توسط سازندگان رنگ استفاده می شود.

⚠ فرآیند پیچیده تولید رنگ سفید نیاز به شیمی دقیق دارد. علاوه بر این، اگر اقدامات احتیاطی لازم برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض رنگدانه های احتمالی مضر انجام نشود، فرآیند تهیه رنگ سفید می تواند بسیار خطرناک باشد. ⚠

 

مخلوط کردن سایه های مختلف سفید

اگرچه ساخت رنگ سفید ممکن است گزینه ای برای هنرمندان نباشد، اما آنها ممکن است از تخیل خود برای تولید سایه های سفید مختلف با استفاده از رنگ های مختلف استفاده کنند. به این دلیل که هر نوع رنگ سفید می تواند نکات مختلفی به آن اضافه کند. در اینجا نحوه ایجاد محبوب ترین سایه های رنگ آمده است:

عسلی روشن = قهوه ای تیره + زرد + سفید

 

=

 

+

 

+

 

گندمی = قهوه ای روشن + زرد + سفید

 

=

 

+

 

+

 

استخوانی = آبی + زرد + سفید

 

=

 

+

 

+

 

بژ = قهوه ای + سفید

 

=

 

+

 

خاکستری کم رنگ = سیاه + سفید

 

=

 

+

 

بادامی کم رنگ = قهوه ای مایل به زرد + سفید

 

=

 

+

 

 

 

برای اینکه رنگ هایی که استفاده می کنید از اشباع بیش از حد رنگ سفید خود جلوگیری کنید، چند روش برتر وجود دارد که می توانید به آنها پایبند باشید. اول از همه، به جای اضافه کردن رنگ سفید به رنگ های دیگر، باید آن رنگ ها را به رنگ سفید اضافه کنید.

ثانیا، همیشه با زدن مقدار کمتر از مقداری که احساس می کنید برای به دست آوردن سایه دلخواه خود نیاز دارید، شروع کنید. سفید خالص به سرعت در حضور رنگ های غالب مانند سیاه و قهوه ای تغییر می کند. نکته خوب در مورد استفاده از رنگ سفید این است که بسیار بخشنده است – همیشه می توان اشتباهات خود را به سادگی با افزودن کمی بیشتر رنگ سفید به ترکیب، «برعکس» کرد.

رنگ سفید در طراحی

رنگ سفید در طراحی | رنگ افروز فرنام

همانطور که می دانید رنگ سفید معمولا به عنوان فضای منفی استفاده می شود. دیوارهای رنگ نشده و ورق های کاغذ خالی نمونه های خوبی هستند که در آنها باید یک پس زمینه سفید را پر کرد.

با این حال رنگ سفید دارای برخی تداعی های روانشناختی شگفت انگیز است. معمولاً به عنوان رنگ تمیز و خالص دیده می شود. به عنوان مثال یک بوم نقاشی، سفید به عنوان بی عیب، آرامش بخش و خوش آمد گویی دیده می شود. اگر بدانید که چگونه بر ادراک و حواس ما تأثیر می گذارد، می توانید از رنگ سفید بسیار ماهرانه تر در طراحی های خود استفاده کنید.

علاوه بر این، رنگ سفید بسیار درخشان تر از رنگ های دیگر است. این می تواند به عنوان چراغی از نور در طراحی ظاهر شود زیرا حتی رنگ هایی مانند زرد یا سبز درخشان در مقایسه با سفید خالص کسل کننده به نظر می رسند.

با این حال، به دلیل ارتباط قوی رنگ با فضای منفی، هنگام استفاده از نواحی سفید در طراحی باید محتاط باشید.

اگر قسمتی از کار شما کاملاً سفید است، ممکن است افراد تصور کنند که طرح چیزی از قلم افتاده است یا آن قسمت خاص خالی است.

به همین دلیل، ضروری است که آن را به گونه ای طراحی کنید که تعلق آن را آشکار کند.

نکته دوم در مورد رنگ سفید این است که چندین سایه دارد. شما می توانید کمی رنگ عمیق تر داشته باشید، که، به خصوص زمانی که با رنگ های دیگر ترکیب می شود، می تواند حال و هوای پر جنب و جوش تر را ایجاد کند.

اما ممکن است سایه را با تضاد رنگ سفید با رنگ تیره و قوی پنهان کنید.

به طور کلی، اگر می دانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید، رنگ سفید یک روش عالی برای افزودن روشنایی و درخشندگی به پروژه است.

استفاده از رنگ سفید در طراحی داخلی

یکی از محبوب ترین و قدرتمندترین رنگ ها در طراحی داخلی رنگ سفید است. رنگ سفید نه تنها به عنوان پایه ای برای قرار دادن عناصر متمایز عمل می کند، بلکه نشان دهنده باز بودن و کامل بودن است.

رنگ سفید در طراحی داخلی | رنگ افروز فرنام

همانطور که گفته شد، سایه های سفید متعددی وجود دارد، به همین دلیل است که رنگ انتخابی خسته کننده نیست. رنگ سفید اغلب با مینیمالیسم همراه است، اما برای استفاده از سبک آن لازم نیست یک مینیمالیست باشید. در اینجا نحوه استفاده از این رنگ آکروماتیک بی انتها هنگام طراحی یا بازسازی خانه خود آورده شده است:

ایجاد توهم فضا

خواص رنگ سفید به آن اجازه می دهد تا تمام طول موج های نور مرئی را منعکس کند. این کمک می کند فضاها بزرگتر و بازتر شوند. رنگ سفید اغلب به عنوان یک رنگ خنثی دیوار استفاده می شود و زمانی که در کف و برای مبلمان استفاده شود، می تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد. همچنین، رنگ سفید می تواند فضاهای کوچکی مانند راهروها و گوشه ها و همچنین فضاهای بالای پنجره ها و چارچوب درها را با بازتاب نور طبیعی بیشتر باز کند.

ایجاد یک ظاهر شیک

دومین مزیت رنگ سفید این است که می توان از آن به عنوان پایه ای برای انعطاف پذیری استفاده کرد. از آنجایی که رنگ سفید یک رنگ خنثی است، با چیزهایی مانند فضاهای ذخیره سازی مخفی، لامپ های قابل افزایش و میزهای تاشو تداخل ندارد. در عوض، رنگ سفید به هر اتاقی ظاهری شیک می بخشد، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک باشد. وقتی سایه‌های سفید گرم را با کمی نور ملایم ترکیب می‌کنید، نتیجه یک محیط دلپذیر و جادار است.

همچنین می توانید از نورپردازی LED برای برجسته کردن رنگ سفید در فضای داخلی خود استفاده کنید. سعی کنید چراغ ها را زیر پله های خود قرار دهید تا ظاهری درخشان ایجاد کنید.

ایجاد یک هدف

رنگ سفید می تواند بر معنا یا هدف یک اتاق تأکید کند. به عنوان مثال، از آنجایی که رنگ سفید نشان دهنده خلوص و تمیزی است، تقریباً همیشه در حمام استفاده می شود.

در اتاق‌های دیگر، مانند اتاق نشیمن یا آشپزخانه، عناصر سیاه و سفید می‌توانند شخصیتی به فضای سفید شده ببخشند و آن را مدرن‌تر نشان دهند. رنگ سفید را با چیزهای مدرن مانند تلویزیون مشکی نصب شده بر روی دیوار و لامپ های نقره ای ترکیب کنید تا ظاهری زیباتر داشته باشید. آویزان کردن  عکس‌ها در قاب‌های سفید روی دیوار نیز در حال حاضر مرسوم است. تصاویر می توانند با تم سفید مطابقت داشته باشند.

رنگ سفید با رنگ های پاستلی یک راه سرگرم کننده برای زنده کردن اتاق کودک یا فضای خلاقانه ای مانند دفتر است. همچنین می توانید برای ایجاد ظاهری چشمگیر به سراغ یک دیوار سفید با رنگ های برجسته بروید.

تجربیات طراحی با رنگ سفید

هنگام طراحی با رنگ سفید، ظاهر و بافت اصلی مهم است. مخلوط کردن اشکال مختلف، مانند میزهای بیضی شکل با قفسه های مکعبی و مبلمان مستطیلی، یک راه ساده برای افزودن لایه ها است. یک آباژور سفید بزرگ یکی دیگر از کارهای تکمیلی عالی است زیرا عمق ایجاد می کند و نقطه مرکزی مورد علاقه را ایجاد می کند.

اگر نگران وجود رنگ سفید بیش از حد در خانه خود هستید، کفپوش چوبی بخرید. رنگ های خاکی چوب به خوبی با رنگ سفید هماهنگ می شود و باعث می شود چیزها طبیعی تر به نظر برسند. سنگ مرمر نیز به دلیل کمی سفید است و به خوبی با طرح رنگ سفید هماهنگ است برای میزهای آشپزخانه عالی است و برای صاحبان خانه ، دیواری با طرح مرمر بسیار مد روز است.

اگر خانه شما عمدتاً سفید است، باید از هر فرصتی برای اضافه کردن رنگ‌ها استفاده کنید. پس زمینه سفید به برجسته شدن بیشتر آن رنگ ها کمک می کند. رنگ‌های پررنگ را روی گلدان‌های گیاهی، کیف‌های مواد غذایی و فرش‌ها امتحان کنید، که به اتاق شخصیت بیشتری می‌دهد. یک دیوار آجری یا بتنی می تواند سبک صنعتی بیشتری را به فضایی که عمدتاً سفید است اضافه کند.

جهت کسب اطلاع از ترکیب رنگ سبز یشمی پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را بخوانید:
نحوه درست کردن رنگ سبز یشمی

 

جمع بندی

از اختلاط تفریقی می توان برای ایجاد هر رنگی در طیف استفاده کرد – همانطور که اکنون می دانید، به استثنای رنگ سفید. رنگ سفید نوعی ناهنجاری است به این دلیل که وجود رنگ نیست بلکه عدم وجود آن است.

به دلیل منابع مختلف نور در دنیای واقعی، سفید اغلب می تواند به رنگ آبی یا نارنجی ظاهر شود. به عنوان مثال ممکن است نور آبی از یک لامپ روشن شود که سایه سفید را آبی به نظر می‌رسد. همین امر برای یک تکه کاغذ سفید در یک روز آفتابی صدق می کند. رنگ های نور می توانند بر درک رنگ سفید تأثیر بگذارند.

با این اوصاف، شکی نیست که رنگ سفید دارای ظرافت چشمگیری است – چیزی که آن را تبدیل به رنگی فوق العاده سرگرم کننده برای بازی می کند. هنگامی که بدانید چگونه سفید را با رنگ های دیگر ترکیب کنید تا سایه های مختلف سفید ایجاد کنید، می توانید عمق، بافت و سایه های واقعی تری ایجاد کنید.

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x