رنگ های دریایی و انواع آن | کاربرد رنگ های دریایی

رنگ دریایی

رنگ های دریایی یک نوعی از پوششی است که بر روی سازه های دریایی مانند کشتی، اسکله، سکو های نفتی و غیره استفاده می گردد. این نوع از رنگ ها برای شرایط سخت آب و هوایی و غوطه ور بودن در آب ساخته شده اند. به همین دلیل پوشش های مورد استفاده باید بیشترین مقاومت را نسبت به آزمایش مه نمکی، در تماس بودن مداوم با آب دریا و مواد شیمیایی داشته باشند و در عین حال زیبایی خود را حفظ کنند. با رنگ افروز فرنام همراه باشید.

موارد و دلایل استفاده از رنگ دریایی 

  • حفاظت بدنه کشتی در مقابل آب و رسوبات در دریا

  • افزایش مقاومت سایشی عرشه کشتی ها

  • جلوگیری از خزه گرفتگی کشتی ها که در نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت می گردد

  • افزایش زیبایی بصری سازه ها و کشتی ها

  • حفاظت سازه های فلزی در مقابل خرابی حاصل از خوردگی و سایر موارد

  • ایجاد پوشش های با قدرت دی الکتریک بالا مورد استفاده برای حفاظت کاتدی موثر

رنگ کردن کشتی دریایی

انواع رنگ دریایی

رنگ های دریایی نیز مانند مابقی رنگ ها دارای انواع مختلف با خاصیت های گوناگون می باشد. در ادامه به برسی انواع رنگ های دریایی در شرکت رنگ افروز می پردازیم.

با ما همراه باشید.

پوشش های ضد خزه گرفتگی

برای تولید و ساخت این نوع از رنگ ضد خزه برای رنگ بدنه کشتی از رزین طبیعی (گام رزین) و خزه کش استفاده می گردد که در نتیجه باعث جلوگیری نشستن دوباره خزه ها بر روی قسمت زیرین کشتی شود.

این نوع از پوشش بر روی سطح زیر آب خور کشتی استفاده می شود زیرا بیشتر خزه ها در آن جا جای خوش میکنند. خزه ها با چسبیدن به کشتی ها و سازه های دریایی اعم از اسکله ها، کشتی ها و سکو های نفتی باعث ایجاد و افزایش اصطحکاک با آب شده و هزینه های سوخت و … بالا می رود و باعث کاهش سرعت کشتی می گردد.

رنگ کشتی

خزه گرفتگی چیست؟!

خزه گرفتگی واژه ای است به معنای رویش جانداران دریایی بر روی اجسامی که در آب دریا غوطه ور هستند.

این موجودات به دو دسته گیاهی و جانوری تقسیم می شوند.

موجودات گیاهی که توسط هاگ های خیلی ریز انتشار می یابند و به راحتی به سطح، چسبیده و رشد می نمایند، نیاز به نور دارند بنابراین به سطوح بالایی بدنه کشتی می چسبند.

معروف ترین این گیاهان Enteromorpha می باشد که از جمله خزه های دریایی هستند که دارای ریشه های لوله ای شکل بلند بوده و در زمانی که شرایط برای آنها مناسب باشد به سرعت رشدمی کنند.

اگر از چسبندگی این خزه ها به بدنه کشتی جلوگیری نشود، در طی چند ساعت به سختی به بدنه کشتی می چسبند. موجودات آبزی که قادرند خود را به بدنه کشتی بچسبانند عبارتند از: بارنیکل ها (Barnicles)، صدف هاف کرم های پهن، جانوران مرجانی، نرم تنان دریایی و اسفنج ها.

مشهورترین این جانداران بارنیکل ها هستند. این جانداران برای رشد خود به نور نیاز ندارند و از این رو می توانند در تمام قسمت های کشتی که در آب غوطه ور است، به حیات خود ادامه دهند.

این بارنیکل ها پس از حدود 48 ساعت به سختی به بدنه کشتی می چسبند. اجتماع خزه 1÷2ها در آبهای گرم سریعتر از آبهای سرد صورت می پذیرد.

در مورد کشتی هایی که در لنگرگاه متوقف هستند، سرعت خزه گرفتگی بیشتر از زمانی است که این کشتی ها در حال حرکت می باشند. هرچه سرعت کشتی بیشتر باشد سرعت خزه گرفتگی کمتر است. چرا که سرعت زیاد کشتی به جانداران دریایی اجازه نمی دهد تا براحتی خود را به بدنه بچسبانند.

پوشش‌های ضدخوردگی

دریاها به دلیل شرایط آب و هوایی خاص،جزء خورنده ترین محیط‌ها به حساب می‌آیند.از این رو برای جلوگیری از خوردگی کشتی‌ها پوشش‌های ضدخوردگی تولید شدند تا این خوردگی را کاهش دهند.خوردگی در واقع یک واکنش الکتروشیمیایی است که طی آن فلز دچار تخریب خواهد شد.بنابراین پوشش‌های خوردگی طی مکانیسم‌هایی (سدشوندگی،حفاظت کاتدی و…) در این واکنش‌ها اخلال ایجاد می‌کنند.

پوشش های خزه جدا

این پوشش‌ها باعث می‌شوند تا خزه‌ها و بارناکل‌ها که پیشتر توضیح داده شد به سختی بتوانند به سطح بدنه کشتی‌ها در زیر خط آبخور بچسند. در واقع این پوشش‌ها به دلیل انرژی سطحی پایین دارای خاصیت آبگریزی بوده و خزه‌ها امکان چسبیدن به بدنه را از دست خواهند داد.

رنگ‌های دریایی ضدخزه با این مکانیزم دارای کارایی بالاتر و بروزتر هستند.نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که چسبندگی خزه‌ها بر روی سطح تحت تاثیر دو پارامتر اساسی کشش سطحی و مدول الاستیک می‌باشد.

رنگ دریایی افروز

پوشش‌های خود صیقل‌شونده

در این گروه ترکیبات بایوساید با مولکول‌های پلیمری بایندر، پیوند شیمیایی برقرار می‌کند. این رنگ‌ها به محض تماس با آب بایوسایدها را آزاد می‌کنند و به دلیل آزاد شدن لایه پلیمری،پوشش مجددا تمیز و صیقلی باقی خواهد ماند.

در این نوع پوشش‌های ضد خزه ،رزین موجود در رنگ با خزه‌کش پیوند برقرار کرده و به محض تماس با آب، خزه کش آزاد  می‌گردد.

مکانیزم عملکرد این نوع از پوشش ها شبیه به رزین محلول-خزه‌کش محلول است با این تفاوت که با هم پیوند شیمیایی برقرار کرده‌اند.لایه آزاد شده از سطح باعث می‌شود تا بدنه شناور همواره صاف و صیقلی بماند.

شرکت الوان رنگ افروز فرنام دارای نشان و تاییده پلیمر از آزمایشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران می باشد.

این شرکت با تولید انواع رنگ های ترافیکی ،جدولی،ساختمانی، صنعتی و همچنین رنگهای دریایی و اپوکسی با قیمت مناسب و تخفیف ویژه برای پیمانکاران و شهرداری ها میباشند.برای کسب طلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

 چرا رنگ های دریایی برای پوشش سازه های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

 رنگ های دریایی برای پوشش سازه های دریایی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، انتخاب می‌شوند. این رنگ‌ها به طور خاص برای شرایط سخت آب و هوایی و غوطه وری در آب طراحی شده‌اند. 

 

 چه خصوصیاتی باعث مقاومت رنگ های دریایی در برابر شرایط سخت آب و هوایی، غوطه وری، و تماس با مواد شیمیایی می‌شود؟

1. مقاومت در برابر مه نمکی:
رنگ های دریایی باید توانایی مقاومت در برابر مه نمکی را داشته باشند، زیرا سازه‌های دریایی معمولاً با محیط‌های حاوی نمک در ارتباط هستند.

2. مقاومت در برابر تماس مداوم با آب دریا:
این رنگ‌ها برای مواجهه با تماس مداوم با آب دریا باید مقاومت کافی داشته باشند تا از تاثیرات آب، رطوبت و اکسیداسیون جلوگیری کنند.

3. مقاومت در برابر مواد شیمیایی:
به دلیل مواجهه با مواد شیمیایی موجود در آب دریا، این رنگ‌ها باید دارای مقاومت مناسبی در برابر تاثیرات شیمیایی باشند.

4. حفظ زیبایی:
با توجه به نیاز به زیبایی در سازه‌های دریایی، رنگ های دریایی باید با گذر زمان و تحت تاثیرات مختلف هوا و آب، زیبایی خود را حفظ کنند.

دلایل استفاده از رنگ های دریایی چیست؟

استفاده از رنگ‌های دریایی از طریق ترکیب ویژگی‌های حفاظتی، مقاومتی، زیبایی‌بخش و ایمنی، به بهبود عملکرد و طول عمر سازه‌ها و وسایل دریایی کمک می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید توکلی

وقت بخیر. من تولید قطعات بتنی دارم میخواهم قالب‌ها که فلزی هستند و با ورق درست شده اند را عایق کنم البته سطح قالب نباید از ۸الت صاف بودن خارج شود . پیشنهاد شما چیست

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x