پات لایف چیست ؟ | مفهوم پات لایف | PotLife

پات لایف افروز

به مدت زمان استفاده از رنگ های چند جزئی بر روی سطوح  (Pot Life) گفته می شود.پات لایف از زمان ترکیب اجزاء رنگ  شروع می گردد و زمانی که مخلوط برای اعمال رنگ آمیزی نامناسب شود خاتمه می یابد. به عبارتی می توان گفت در این مدت حالت ویسکوزیته ( گرانروی) مخلوط با گذشت زمان افزایش می یابد. با شرکت رنگ افروز همراه باشید.

پات لایف چیست

کدام رنگ ها پات لایف دارند

رنگ های ترافیکی دوجزئی و سه جزئی که برای خشک شدن و تشکیل فیلم (cross-link) باید جزء A و B را ترکیب نمود، دارای پات لایف هستند. مانند رنگ های  اپوکسی، رنگ های پلی اورتان، رنگ های اتیل سیلیکات، رنگ های آکریلیک دو جزئی و….., رعایت نسبت ترکیب در این نوع رنگ ها،  (mixing ratio) مهم بوده و باید طبق برگه اطلاعات فنی ارائه شده توسط شرکت سازنده رنگ صورت گیرد.

عدم رعایت مدت زمان استفاده شده یا به اصطلاح ( pot life )  باعث به وجود آمدن مشکلات زیر می شود.

  • لایه لایه شدن به دلیل چسبندگی پائین پوشش رنگ به سطح زیرین
  • کاهش براقیت ، کدر شدن و جریان پذیری
  • کاهش مقاومت شیمیایی محصول

با ترکیب شدن اجزای رنگ، واکنش شیمیایی بین مولکولی محصول شروع می گردد. زنجیرهای پلیمری جزء A( پایه) با جزء B (هاردنر) در تماس با هم قرار گرفته و با شروع واکنش ، انرژی گرمایی ترکیبات آزاد خواهد شد.

پات لایف چند جزئی

حلالیت پات لایف

با افزایش میزان حلالیت و رقیق شدن ، در این نوع رنگ ها میزان کنار هم قرار گرفتن دو جزء کاهش پیدا کرده و تولید انرژی گرمایی در مدت زمان طولانی تری صورت می گیرد. نکته دیگر این است که پات لایف با  توجه به تغییر دما در محیط اعمال، تغییر می‌کند. لذا منظور از پات لایف برای یک رنگ مشخص ، مدت زمان استفاده از آن رنگ در دمای معین ( مثلا 25 درجه سانتی‌گراد) مد نظر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شرکت الوان رنگ افروز فرنام تولید کننده انواع رنگ های ترافیکی ، تک جزئی و چند جزئی ،رنگ جدولی ،ساختمانی و صنعتی و استفاده از مواد با کیفیت در تولید رنگ ، بهترین شرکت رنگ ترافیکی در کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *