انواع رنگ سیلیکونی و ویژگی های آن

رنگ سیلیکون افروز

رنگ‌های سیلیکونی بر پایه رزین سیلیکون بوده و مشتقات آن از پرمصرف ترین رنگ‌ها با خواص منحصر به فرد است. این ویژگی‌ها به دلیل وجود عنصر سیلیسیم(Si) می باشد. همچنین هنگامی که این ماده با سایر عناصر پیوند می‌دهد. می تواند خواص متفاوتی ایجاد نماید. از این نوع رنگ و مشتقات آن به عنوان رنگ های مقاوم به حرارت، رنگ آمیزی تجهیزات صنعتی ،رنگ ضدخزه ، رنگ نمای ساختمان ها و سطوح اماکن و… استفاده می گردد.

رنگ سیلیکونی مقاوم به حرارت

انواع رنگ سیلیکونی با ویژگی های متفاوت

رنگ سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت بالا

 از پرکاربردترین رنگ ها در صنعت و تجهیزات صنعتی، رنگ سیلیکونی مقاوم به حرارت است. این رنگ با توجه به میزان خلوص رزین سیلیکون به کار رفته است. همچنین پیگمنت کمکی مانند آلومینیوم یا روی در دماهای مختلف حرارتی تا 250 ،400 و 600 درجه سانتی گراد تقسیم بندی می شوند. به هر میزان رزین سیلیکونی خالص تر باشد، مقاومت حرارتی آن افزایش خواهد یافت.

کاربرد رنگ سیلیکونی مقاوم به حرارت

  • محفاظت از سازه‌ها و تجهیزات فلزی در مجاورت حرارت بالا قرار دارند
  • محفاظت از ساختار بدنه کوره، دودکش، مبدل حرارتی، بویلر، اگزوز و …
  • پوشش مناسب برای لوله‌های در مجاورت حرارت.

این رنگها معمولا نقره‌ای هستند. برای جلوگیری از خوردگی و مقاومت در برابر حرارات از پرایمرهای زینک اتیل سیلیکات به عنوان آستری برای آن استفاده می شود.

رنگ ضدخزه سیلیکونی

یکی از کاربردهای رزین سیلیکونی در تولید رنگ‌های ضدخزه سیلیکونی می‌باشد. این رنگ ها از محصولات  جدید رنگ‌های ضدخزه به شمار می آید. برای رنگ آمیزی سطوح زیر خط آبخور شناورها در آب دریا بکار می رود. به دلیل خاصیت آبگریزی و همچنین زبری سطح(در مقیاس نانو). این رنگ بر روی سطوح، خزه‌ها و جلبک ها ی دریایی نمی توانند به بدنه شناور بچسبد. همچنین نمی تواند باعث خوردگی و ایجاد هزینه سربار برای شناورها گردند.

برای مطالعه بیشتر درباره رنگ های دریایی ضدخزه کلیک کنید.

 استفاده در نمای ساختمان:

 یکی از قسمت های مهم در زیبا جلوه دادن ساختمان نمای آن می باشد. گاه به دلیل زیرآیند های آجری و سیمانی و همچنین آلودگی های محیطی و تابش نور ساختمان ها دچار رنگ پریدگی و تغییر در زیبایی می شوند. این رنگ به دلیل خاصیت آبگریزی و چرک پذیری کمتر و همچنین قابلیت تنفس، از شوره زدگی و جذب آلودگی ها و گرد و غبار جلوگیری کرده و زیبایی ساختمان ها را حفظ می نماید.

رنگ سیلیکونی فرنام

 مهم ترین ویژگی های رنگ سیلیکونی:

 قدرت پوشش عالی ، قابلیت تنفس ،مقاومت در برابر اشعه خورشيد،، سرعت خشک شدن بالا، سهولت اجراء و قابليت رقیق شدن با آب، نداشتن بوي نامطبوع و نور ماوراء بنفش و سازگاري با محیط زیست از ویژگی های مثبت این رنگ می‌باشد.

برای مشاوره خرید و استعلام قیمت انواع رنگ  کلیک کنید.

4 thoughts on “انواع رنگ سیلیکونی و ویژگی های آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *