تینر چیست؟ آشنایی با انواع تینر

تینر ترافیکی

رقیق کننده رنگ یا تینر یکی از رایج ترین مواد شیمیایی صنعتی است . همچنین یکی از پرکاربردترین است. علاوه بر محصولات نازک کننده رنگ برای استفاده و تمیز کردن ، رقیق کننده رنگ برای سایر برنامه های تمیز کردن صنعتی  پاک کردن لکه ها ، چربی ها و موارد دیگر از برخی سطوح مناسب است.

 

به همین ترتیب ، شما گزینه های مختلفی برای مواد شیمیایی خاص دارید که می تواند برای رقیق سازی و تمیز کردن رنگ شما استفاده شود.آنچه باعث می شود رنگ با کیفیت نازک شود.

رقیق کننده های رنگ معمولاً خصوصیات مشابهی دارند ، حتی اگر ترکیب شیمیایی از کالایی به محصول دیگر متفاوت باشد. دقیقاً چه چیزی به عنوان رقیق کننده رنگ واجد شرایط است؟

رقیق کننده یک حلال فرار است که برای رقیق سازی یا گسترش رنگ های پایه روغن یا تمیز کردن استفاده می شود. حلالهای متداول که به عنوان مواد شیمیایی رقیق کننده رنگ استفاده می شود.شامل انواع معدنی ، سقز معدنی و واقعی ، استون ، نفتا ، تولوئن ، متیل اتیل کتون (MEK) ، دی متیل فرمامید (DMF) ، استرهای گلیکول و زایلن است.

در هنگام دست زدن به رقیق کننده ها احتیاط زیادی لازم است ، زیرا قرار گرفتن در معرض بخارات آنها در موقع استفاده یا هنگام پاکسازی ممکن است خطرناک باشد.

در بخش بسته بندی سفارشی  ، ما گزینه های مختلفی برای مواد شیمیایی ارائه می دهیم که می توانند به عنوان مواد رقیق کننده رنگ عمل کنند. محبوب ترین ترکیبات شیمیایی ما شامل سقز ، استون و مواد معدنی است. برنامه شما هرچه باشد.

تینر نقاشی ماده شیمیایی حلالی است که برای رقیق کردن رنگ های پایه روغنی به کار میرود همچنین برای پاک کردن بخش هایی که به اشتباه رنگ شده است به کار میرود.

تینر چیست؟

خواص تینر چیست؟

زمانی که شما از تینر در رنگ استفاده می کنید. این ماده شیمیایی تاثیر بسزایی در خواص کاربری رنگ ایفا می نماید. از تاثیرات مستقیم آن دراین زمینه می توان بر:

تینرها در خواص کاربری رنگ، زمان خشک شدن لایه رنگ و خواص نهایی رنگ تشکیل شده نقش تعیین‌کننده ای دارند . انتخاب درست یک تینر بر ویسکوزیته، خاصیت برس خوری، قابلیت افشاندن، سرعت خشک شدن و بسیاری خواص دیگر رنگ تأثیر می‌گذارد . همچنین خواص ذکر شده در انتخاب تینر مناسب عبارتند از

 • قدرت حلالیت
 • سرعت تبخیر
 • نقطه جوش
 • نقطه اشتعال و قابلیت شعله وری
 • سمیت

آشنایی با انواع تینر

 • تینر لوساید: با حلالیت بسیار بالا در رقیق سازی و حل کردن رنگ های اتومبیلی و اپوکسی
 • تینر فوری: با توانایی رقیق نمودن رنگهای فوری و سلولزی
 • تینر کوره ای: با حلالیت فوق العاده برای رقیق سازی رنگهای کوره ای که بر حسب کیفیت به دو صورت A و B قابل عرضه می باشند .
 • تینر استخری: برای رقیق نمودن رنگهای استخری
 • تینر شستشو: برای شستشو و پاکسازی دستگاه های صنعتی
 • تینر ورغنی یا وایت اسپریت: برای رقیق نمودن انواع رنگهای روغنی

مناسب ترین و بهترین تینر را انتخاب کنید

انتخاب مناسب نوع تینر در استفاده از آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چراکه تاثیر زیادی روی خاصیت و عملکرد رنگ خواهد داشت.شما برای رقیق کردن رنگ ها و همچنین تمیز کردن سطح کار و ابزار خود به تینر نیاز خواهید داشت. درجه و خاصیت های متفاوتی از تینر ها موجود می باشند. در نتیجه باید بدانید که برای رنگ مورد نظر از چه حلالی باید استفاده نمود.

از عوامل دیگر شناخت تینر رنگ آن است. که یکی از مهمترین ویژگی آنها و نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است . رنگ آن به خصوص در فرمولاسیون رنگهای سفید و روشن بسیار اهمیت دارد.

در این راستا صنایع شیمیایی فاتح فام با تولید بیش از 20 نوع تینر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این ماده شیمیایی در ایران شناخته می شود.با شروع بکار واحد بازرگانی خارجی محصولات ویژه ی بازار بین الملل نیز در فهرست تولیدات این شرکت قرار گرفته است.

در نظر داشته باشید که حلالیت تینر همان معنای رقیق کنندگی را میدهد. تینری از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است که بتواند با مصرف کمتر ویسکوزیته رنگ را بیشتر کاهش دهد.

اگر به دنبال کیفیت خوبی از رنگ می باشید باید بدانید که سرعت تبخیر باید با خشک شدن هماهنگ باشد.

ساختار تینر چیست؟

تینر را باید باتوجه به نوع رنگ انتخاب کرد. رنگ‌ها از لحاظ ساختاری، بلوری نیستند، بلکه پلیمری و آلی هستند، و بنابراین در تینرها حل می‌شوند، و البته برخی از رنگ‌ها تنها در تینرهای مخصوصی حل می‌شوند، اما غلظت این محلول وابسته به عواملی مانند نوع رزین و تینر و درصد این مواد است. همچنین یکی از مهمترین ویژگی‌های ساختاری تینر، رنگ و شفافیت آن است که درصد خلوص و کیفیت آن را نشان می‌دهد.

حلالیت تینر و یا قابلیت رقیق کنندگی تینر زمانی بالاتر است، که با مقدار کمتری از تینر، کاهش بیشتر ویسکوزیته رنگ به دست آید و رنگ رقیق‌تر شود.

علاوه بر میزان حلالیت تینر، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم در تینر این است که سرعت تبخیر آن با سرعت تبخیر رنگ باید تقریبا همزمان باشد تا کیفیت نهایی بهتری حاصل شود.

خطرات تینر

ساختار تینر به گونه‌ای است که برای سلامتی انسان مضر است، از جمله خطرات تینر، روغن‌های موجود در آن است که در صورت تماس مستقیم با پوست منجر به مشکلات پوستی شده و حتی از طریق پوست جذب بدن می‌شود. همچنین بخارات ناشی از تبخیر تینر، برای سلامت ریه انسان مضر بوده و سبب ناهنجاری‌های تنفسی خواهد شد.

نقطه مشتعل شدن در واقع پایین ترین درجه حرارتی است که بخارات مایع با شعله یا جرقه کوچک مشتعمل می‌شود. هر چه نقطه اشتعال تینر بالاتر باشد، میزان خطر آتش‌سوزی در مراحل استفاده و یا نگهداری را کاهش می‌دهد.

تركيبات اصلی تينر

تینر افروز از ترکیبات درجه یک و مختلف شیمیای ساخته زشده است و کیفیت بی نظیری دارد. ترکیبات اصلی تینر به شرح زیر می باشد:

 • حلال ويژه
 • متانول
 • مخلوط زایلن
 • ايزوبوتان
 • نرمال بوتان
 • متيل اتيل كتون
 • سيكلو هگزانول
 • استون
 • يوتيل گليكول
 • اتيل گليكول
 • اتیل استات
 • بوتیل استات
 • متیل استات

ترکیبات اصلی تینر

تینر رنگ‌های مختلف

 • حلال برخی رنگ‌ها مانند رنگ‌‌های پایه آبی( پلاستیک و آکریلیک) آب است، یا به بیان دیگر تینر این رنگ‌ها، آب است.
 • تینر رنگ‌های رزین‌ روغنی تینر روغنی است.
 • تینر مخصوص رنگ‌های اپوکسی، تینر اپوکسی است.
 • تینر رنگ‌‌های پلی اورتان نیز تینر پلی اورتان است.
 • تینر رنگ‌های رزین نیتروسلولز(رنگ فوری) تینر‌‌های فوری هستند.
 • تینر رنگ‌های رنگ‌‌های کوره ای، تینر کوره‌ای است.

کاربرد تینر در صنعت

عموما از تینر برای حذف رنگ از روی سطوح و ابزار و تجهیزات مختلف مانند برس، غلطک، و سایر لوازم استفاده می‌کنند. اما از آن‌جایی که رنگ های پایه روغنی ویسکوزیته بالایی دارند، کاربرد‌شان در صنایع مختلف محدود می‌شود.

به همین دلیل، با ترکیب کردن تینر با رنگ های پایه روغنی، آن‌ها را رقیق‌تر از حالت اولیه کرده و برای رنگ‌آمیزی محیط مناسب می‌کند. تینر در تعیین زمان خشک شدن رنگ و همینطور خواص نهایی آن تأثیر بسزایی دارد.

انتخاب درست تینر و استفاده از مقدار کافی آن بر ویسکوزیته، سرعت خشک شدن، قابلیت اسپری، خاصیت برس خوری، و بسیاری از خواص دیگر رنگ‌ها تاثیر‌گذار است. با استفاده از مقدار کافی تینر می‌توان ویسکوزیته رنگ را کاهش داد و آن را در اپلیکاتور‌های اسپری رنگ استفاده کرد.

از دیگر کاربرد‌های ساده، اما مهم تینر این است که بعد از باز شدن درب رنگ، می‌توان با کمک آن از سفت شدن رنگ جلوگیری کرد.

رنگ های روغنی و پایه روغنی که گران‌روی بالایی دارند، نمی‌توانند در دستگاه پیستوله رنگ به شکل اسپری مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، با اضافه کردن تینر به آن‌ها، فاصله بین مولکول رنگ‌دانه‌ها افزایش داده می‌شود و می‌توان محلول رنگی به دست آمده را به صورت افشانه استفاده کرد.

این کار علاوه بر پیش‌برد امور، به لحاظ اقتصادی هم به نفع صنعتگران و فعالین حوزه نقاشی است. چون علاوه بر کاهش هزینه‌ها، سرعت کار را هم افزایش می‌دهد.

آشنایی با انواع تینر‌های صنعتی

برخلاف باور عمومی تنها وسایل مورد نیاز برای نقاشی ساختمان یک سطل رنگ و یک قلمو نیست. از ابتدایی ترین ملزومات در نقاشی ساختمان تینر است که اغلب مردم با آن آشنایی کافی ندارند. در این مطلب قصد داریم در مورد تینر انواع آن و همینطور کاربرد آن در زمینه های گوناگون صحبت کنیم.

تینر ها را بر اساس قدرت حلالیت‌پذیری، سرعت تبخیر، نقطه جوش، و نقطه اشتعال به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند. باید تیلر مناسب آن‌را انتخاب کرد.

تینر ها در انواع مختلفی موجودند که هر کدام از آن‌ها بر پایه تعدادی مواد معدنی ثابت ساخته شده‌اند. در واقع برای رنگ‌های تیلر ها مختلف، تینر‌های مختلف موجود است که بنا بر نوع و جنس رنگ، و مورد مصرف آن، می‌توان از تینر‌های متفاوت استفاده کرد.

تینر فوری

تینرهای فوری پر‌مصرف‌ترین تینر‌های موجود در بازارند که قدرت حلالیت‌شان به نسبت تینرهای آلکیدی بسیار بیشتر است. قدرت حلالیت و پاک‌کنندگی بالای تینر فوری باعث شده که از آن به‌عنوان محلول پایه در تولید بسیاری از مواد شوینده استفاده شود.

استون، پولیش بدنه خودرو، و حتی انواع مواد شوینده از زیر مجموعه‌های تینر فوری هستند. از ترکیب تینر فوری و رنگ چوب، برای رنگ‌آمیزی سطوح چوبی هم استفاده می‌شود.

تینر‌های آلکیدی

تینر آلکیدی یا تینر روغنی بر پایه حلال های هیدروکربنی طراحی شده و برای رنگ های روغنی یا آلکیدی مورد استفاده قرار میگیرد.

تینر‌های پلی‌اورتان

رنگ های پلی اورتان به دلیل ویسکوزیته بالا عموما زود‌تر از بقیه رنگ‌ها خشک می‌شوند. بنابراین تینر مورد نیاز این رنگ‌ها باید قدرت حلالیت کمتری داشته باشد. تینرهای پلی اورتان برای رقیق‌سازی رنگ های پلی اورتان مورد استفاده قرار می‌گیرند

تینر‌های اپوکسی

این تینرها که به تینر‌های پولی‌پوکساید هم معروفند، برای رقیق‌سازی رنگ های اپوکسی و شستشوی ابزار رنگ‌آمیزی و اسپری‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تینر اپوکسی باعث کاهش ویسکوزیته رنگ اپوکسی می‌شود و با کمک آن می‌توان انواع رنگ و چسب اپوکسی را از روی سطوح مختلف پاک کرد.

تینر‌های سیلیکونی

تینر‌های سیلیکونی که برای رنگ‌های سیلیکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عموما به عنوان پوشش‌های مقاومی برای حفاظت از خطوط لوله‌ها و یا کانال‌های فلزی، دودکش‌ها، لوله‌های اگزوز، و حتی بویلر‌ها استفاده می‌شوند.

تینر‌های شستشو

تینرهای شوینده در واقع همان تینرهای فوری هستند که با اضافه کردن مواد شیمیایی، قدرت حلالیت‌شان کاهش می‌یابد. از این تینرها برای شستشوی سطوح به منظور زدودن آلودگی‌ها استفاده می‌شود. استون، مایع دستشویی، و واکس داشبورد خودرو‌ها، از زیر مجموعه‌های تینرهای شوینده هستند.

راهنمای انتخاب تینر مناسب

همانطور که در بخش ساختار تینر گفته شد، کیفیت نهایی رنگ‌آمیزی تا حد زیادی به میزان رقیق بودن رنگ و استفاده از تینر مناسب دارد. همچنین گفته شد که برخی از رنگ‌ها تنها با نوع خاصی از تینر حل می‌شوند.

تینرها همانطور که در انواع تینر خواندید، انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و برای انواع خاصب از رنگ‌ها استفاده می‌شوند. در هنگاه انتخاب تینر به اطلاعاتی که روی ظرف آن نوشته شده دقت کنید، چرا که این اعداد نشان دهنده، میزان حلالیت و رقیق کنندگی تینر هستند، سپس با توجه به نوع رنگ و میزان غلظت مورد نیاز تینر خاص خود را انتخاب کنید.

در ادامه به برخی از ویژگی‌های تینر که در هنگام انتخاب تینر باید مورد توجه قرار گیرد را مشاهده می‌کنید. تینر های شرکت رنگ افروز از بهترین و عالی ترین مواد شیمیایی تولید شده و این شرکت یکی از بهترین اجرا کننده و تولید کننده های رنگ و تینر در ایران است. برای اطلاعات بیشتر با و نحوه تهیه محصولات این شرکت با مشاورین ما با شماره تلفن 02633501444 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را جهت خرید انواع تینر و انواع رنگ با کیفیت دریافت نمائید.

سرعت خشک شدن

سرعت خشک شدن تینر، در واقع زمان و سرعت تبخیر تینر از سطح رنگ است و مدت زمان خشک شدن رنگ روی سطوح را تعیین می‌کند

صافی سطح

انتخاب تینر مناسب، سطح صاف و یکنواخت پس از رنگ‌آمیزی را در پی خواهد داشت.

 چسبندگی مناسب

قدرت حلالیت تینر در رنگ بر میزان چسبندگی رنگ روی سطوح و کیفیت کار موثر است.

 براقیت رنگ

حلالیت مناسب تینر، در براقیت سطح رنگ شده تاثیرگذار است

تینر ترافیکی

در اینجا ابتدا  به سوال  حلال رنگ ترافیکی چیست  جواب میدهیم و فرق بین حلال رنگ ها را باهم شرح میدهیم.ایا فرق بین حلال رنگ ترافیک و حلال رنگ مخصوص جدولی را میدانید ؟  باید بدانیم که تینر ترافیکی خیلی قویتر و فرارتر از حلال رنگ های دیگه است. پس از مصرف سریع خشک می شود و درروند تغییر رنگ خط کشی تاثیری نمی گذارد.

 

تولید حلال رنگ ترافیکی

حلال رنگ ترافیکی از ترکیبات مخلفی تولید می شود. که معمولترین ترکیبات ان از زایلن و تولوین و استون (ماده فرار) و ترکیلباتی مانند متانول می باشد. توجه به خواسته مشتری می توان تغییرات جزئی نیز نمود و ترکیبات ان را کم و زیاد کرد. مثلا اگر کسی بخواه رنگ دیر یا زود خشک شود نیز ترکیبات فرار را می توان اضافه یا کم کرد. این حلال در هوای سرد دیر تر خشک می شود. حلال رنگ کلرو کائوچو که مختص مناطق مرطوب است با رنگ اکریلیک ترموپلاست متفاوت می باشد.

حلال رنگ ترافیکی

به حلال رنگ ترافیکی تینر هم گفته می شود چرا که این نوع مایع یا رقیق کننده برای انواع رنگ با فرمول سنگین کاربرد دارد.و برای رقیق سازی  رنگ سرد ترافیکی اکریلیک ترموپلاست به منظور رسیدن به ویسکوزیته مشخص بکار می رود.

و گرانتر از حلال ها یا تینر های معمولی است .در ضمن یاد اور می شود که برای هر نوع رنگ خط کشی با تولید کننده متفاوت تینر مخصوص به خود ان وجود دارد. استفاده از تینر یه شرکت تولیدی برای یک رنگ با فرمول مشخص برای رنگ ترافیکی شرکت ثانوی با فرمول متفاوت اصلا قابل توجیه نیست.

و اجازه چنین کاری نداریم. سعی کنید از تینر مخصوص به خود رنگ استفاده کنید و استفاده از بنزین و حلال های دیگه نظیر تینر فوری و  سبب پوسیده شدن رنگ خط کشی و محو شدن ان بعد از اجرا می شود. و تعهد شما برای کارفرما زیر سوال می رود.

نکات ایمنی کار با تینر
 1. نکات ایمنی در استفاده از حلال رنگ ترافیکی:
 2. درصورت تماس با چشم ، چشم ها را با اب سرد بشورید.
 3. در هنگام استفاده از محلول حتما دستکش دست بزنید.
 4. این محصول را حتما درفضای باز استفاده کنید
 5. این محصول غیر قابل خوردن است.
 6. انبار داری حلال رنگ ترافیک
 7. از استنشاق ان برای مدت طولانی پرهیز شود
 8. قبل از استفاده از تینر حتما برگه ایمنی ان را مطالعه کنید.
 9. اتشگیر بوده و از کار کردن در مجاورت شعله یا حرارت خود داری شود.
 10. به دور از حرارت و رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید نگه داری شود .
 11. اگر دمای محیط خوب باشد تا ۱۲ ماه پس از تولید قابل نگه داری است.
 12. هنگام کار با تینر نیز مانند سایر تجهیزات صنعتی نیاز دارید تا نکات ایمنی را رعایت کرده و تا حد ممکن از آسیب جلوگیری کنید
 13. وسایل حفاظت شخصی در زمان استفاده و کار با تینر، شامل دستکش،  عینک  و غیره هستند.
 14. علاوه‌براین بهتر است تینر در فضای باز یا دارای تهویه مناسب استفاده شود تا نانو ذرات دی‌اکسیدکربن از طریق دستگاه تنفسی جذب بدن نشود.
 15. به دلیل قابل اشتعال بودن این مایع، حتما کپسول اطفاء حریق در محل استفاده وجود داشته باشد.
 16. ظرف تینر را هرگز تا انتها پر نکنید.
 17. تینر ماده‌ای شیمیایی و سمی است، آن را روی زمین و یا در چاه فاضلاب نریزید.

با توجه به این مطالب فهمیدیمکه تینر چیست و انواع تینر را با هم بررسی کردیم و نحوه استفاده از تینر ها را برای شما شرح دادیم.  درصورتی که سوال یا ابهامی دارید کافیست با مشاوران ما با شماره 02633501444 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

این نوشته در تینر ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

16 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی فرهانیان

سلام من میخوام رنگ فلزی ماشین رو از بین ببرم با تینر میشه اینکارو کرد؟

محمد

من روی ماشینم شیره درخت ریخته هر کاری می کنم پاک نمیشه اگه از تینر استفاده کنم رنگ اصلی ماشین رو از بین نمی بره؟

mahnaz

از تینر می شه برای پاک کردن رنگ ویترای استفاده کرد؟

سحر شادکام

ببخشید از تینر روغنی میشه برای رنگ و روغن و شستن قلموها استفاده کرد؟

رضا

سلام برای رقیق کردن رنگ باید اول هاردنر و رنگ رو قاطی کنیم بعدش تینر بزنیم یا اینکه هاردنرو بعد از تینر زدن اضافه کنیم ؟

مصطفی

سلام از تینر فوری برای نقاشی رنگ روغن دیوار میشه استفاده کرد؟

سهیلا

از تینر می شه برای پاک کردن لاک ناخن استفاده کرد؟

جعفری

سلام وقت بخیر، اگر تینر به صورت مداوم روی پوست استفاده بشه مشکلی نداره؟

16
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x