اجرای خط کشی ترافیکی | اجرای خطوط محوری و خیابانی

اجرای خط کشی ترافیکی | الوان رنگ افروز فرنام

برای اجرای خط کشی ترافیکی که به انها علائم افقی نیز می گویند،از رنگ های ترافیکی برای مشخص کردن حریم، نشان دادن قوانین راهنمایی و رانندگی ,نظم ترتیب دادن به وسایل نقلیه و عابران جهت جلوگیری از ترافیک و مارک کردن خیابان و جاده ها ، همچنین جهت افزایش ایمنی مسیر ها  استفاده می شوند.رنگ های ترافیکی دارای انواع مختلفی از جمله رنگ های ترافیکی سرد و گرم و رنگ ترافیکی دو جزئی می باشند.

رنگ ترافیکی سرد و گرم برای خط کشی خیابان وجاده های شهری استفاده می شود و از رنگ ترافیکی دو جزئی برای خط کشی عابر پیاده ،سرعت گیر و مشخص نمودن حریم ایستگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

شرکت رنگ افروز فرنام با داشتن سالها تجربه و دانش در زمینه رنگ های ترافیکی سرد و گرم و دو جزئی،طراحی و آکس گیری…. با داشتن تیم مجرب و ماشین الات خط کشی اسپری ایرلس برای رنگ سرد اکرولیک انواع خطوط عابر پیاده طراحی انواع خطوط در جاده ها و محورها و راه اندازی انواع دستگاه های اجرای خط کشی در کشور می باشد.

انواع خط کشی خیابانی

 • خطوط محوری ترافیکی

 اجرای خط كشی محوری از مهمترین عوامل  ایمنی جاده هاست.یکی از این نوع خط کشی خطوط برجسته (Rumble Stripe)نام دارند،که در کشور ما به اسکرید معروف هستند. اسکرید ها در دسته علائم برجسته کف خیابان قرار میگیرند صدا و لرزش ایجاد شده این خطوط باعث جلوگیری از بسیاری از حوادث جاده ای ناشی از حواث پرتی و انحراف به چپ و راست میشوند این خطوط در جاده ها و محور های مستقیم و طولانی بهترین راندمان ممکن را دارند.

این خطوط بیشتر به صورت برجسته و فرو رفته در دو طرف جاده ها و محور ها و در بعضی از کشورها در بین لاین مورد استفاده قرار میگیرند.

انها همچنین در جاده ها برای اطلاع دادن به رانندگان اتومبیل و موتور سیکلت سواران (نزدیک عوارضی یا خروجی اتوبان )مورد استفاده می باشند. اسکریدهای برجسته در کشورمان نیز به صورت عمده استفاده می شوند.

این خطوط نوارهای مستطیلی یا گردی هستند که به آسفالت یا بتن نو یا کهنه چسبانده میشوند و معمولاً مابین 50 تا 305 میلیمتر پهنا دارند.  ارتفاع اسکریدهای برجسته به 6 تا 13 میلیمتر می رسد، استفاده از آنها در مناطقی که نیاز به برف روبی بسیار زیاد دارند توصیه نمی شود.این خطوط هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کارایی بهینه می باشند.

 • رنگ ترافیكی گرم و سرد

از موارد استفاده رنگ گرم و سرد در اجرای خط کشی محور ها و جاده ها ، علائم‌ افقی می‌باشند که با پهنای 20 . 12 . 15  سانت قابل اجرا هستند.  درخط کشی رنگ گرم  متناسب با روش اجرایی با ضخامت و ماندگاری‌های متفاوت اجرا میشود. تضمین‌دوره ماندگاری در ‌روش اسپری ضخامت 1500 میکرون با ‌ماندگاری 18ماه‌ 50 ‌درصد میباشد . همچنین روش‌اسکرید ضخامت 3000 میکرون و ماندگاری ‌36 ماه 50 درصد‌ با روش اکستروژن با‌ضخانت 6000میکرون‌ و‌36 ‌ماه‌ 50 ‌درصد خواهند بود.

در اجرای خط کشی رنگ سرد نیز ضخامت استاندارد اجرای خط كشی محوری با رنگ سرد 700 میکرون فیلم تر و 350 میکرون فیلم خشک بوده که به این ترتیب موجب ماندگاری خط کشی به مدت 6 ماه 50 درصد خواهد بود.

رنگ ترافیکی سرد و گرم | رنگ افروز فرنام

 

انواع رنگ های مورد استفاده در اجرای خط کشی معابر

رنگ های که برای اجرای خط کشی ترافیکی خیابان ها مورد استفاده قرار میگرند عبارتند از: زرد، سفید، قرمز، آبی، سیاه. به طور معمول این رنگ ها در خطوط خیابان به صورت زیر استفاده می شوند:

 • خطوط زرد: جریان ترافیک در سمت مقابل را از یکدیگر جدا می کنند.
 • خطوط سفید: مسیرهای حمل و نقلی با جهات یکسان را از هم جدا کرده و در تمامی خط کشی های عرضی نیز بکار میروند.
 • خطوط قرمز: نشان دهنده مسیرهایی هستند که بیننده  اجازه ورود و استفاده از آن مسیر را
  ندارد.
 • خطوط آبی: محل پارک خودروی معلولان است.
 • خطوط سیاه: در تقابل با سایر خط کشی ها بر روی آسفالت های روشن استفاده می شوند. به منظورتأکید و همچنین فضای میان خطوط زرد و سفید با رنگ مشکی پر می شوند تا قابلیت تشخیص رانندگان را افزایش دهند.

 

انواع رنگ ها در اجرای معابر | رنگ افروز فرنام

عوامل موثر چسبندگی سطح جاده

سطح جادهاي كه مواد خط كشي بر روي آن اجرا مي شود ، يكي از ارکان مهم بوده كه بر روي عملكرد خط كشي تاثیر بسزایی دارد.معمولا خط كشي ها بر روي سه نوع از سطوح زير اجرامي شوند:
سطوح با مخلوط آسفالت گرم ، سطوح بتني ، سطوح آسفالت هاي حفاظتي
از نظر مهندسي مواد خط كشي باید عملكردهاي متفاوتي در انواع سطوح داشته باشد. سه ويژگي عمده سطح كه بر عملكرد خط كشي مؤثر هستند،عبارتند از:

 1. برجستگي و زبري سطح 
 2. حساسيت حرارتی
 3. فرورفتگی و خلل سطح
 4. عبور و مرور ترافیک

عوامل موثر چسبندگی سطح جاده | رنگ افروز فرنام

 • برجستگی سطوح

زبري سطح ميتواند نقش مهمی در زمان اجرای خط كشي ايفا كند، دشواري کار درحین انجام عمليات ترميم ، بازتابش كم و كاهش طول عمر مورد نظر در مقايسه با سطوح صاف، از مشخصات اين سطوح مي باشد.
جهت بهبود کیفیت خط كشي سطوح زبر ، خطوط بايد با ضخامت بيشتري اجرا شوند و يا اينكه قبل از خط كشي زمان كافي براي عبور ترافيك در نظر گرفته شود تا سطح راه صاف شود بخصوص براي مواد ترموپلاست.

 • ميزان حساسيت حرارتي

حساسيت حرارتي سطح يكي از پارامترهاي تعيين كننده چسبندگي سطح با خيلي از موادرنگ بكار رفته، در اجرای خط كشي ها مي باشد.عملكرد آسفالت در دماي بيشتر از 160 درجه فارنهايت، مانند يك مايع لزج و چسبناك ميشود، كه اجازه چسبندگي حرارتي با انواع زيادي از رنگ هاي گرم خط كشي را مي دهد.

به عنوان مثال، چسبندگي موادترموپلاست به سطح آسفالت توسط ذوب شدن با آسفالت است. چسبندگي حرارتي بين سطح و مواد خط كشي موجب ايجاد چسبندگي سخت و محكم مي گردد.

سطوح بتي به اين شكل عمل نمي كنند، این سطوح بين مواد گرم خط كشي و سطح بتني چسبندگي حرارتي ايجاد نمیکند. در اين مواقع از مكانيزم هاي ديگر چسبندگي استفاده مي شود، كه اغلب از جهت كيفيت چسبندگي نامرغوبتر از چسبندگي حرارتي ميباشند.به همين دلیل تعدادي از مواد گرم در اجرای خط كشي ترافیکی، مانند ترموپلاستيكها براي استفاده بر روي سطوح بتني توصيه مي شوند.

قير موجود در زیر آسفالت در  دماي بالا به روي سطح تراوش مي كند. قيرزدگي آسفالت هنگامي كه رخ ميدهد، اغلب مواد قيري آسفالت به درون خط كشي كشيده ميشوند و موجب رنگ رفتگي دائم خط كشي خیابان ها ميشود. بعلاوه مواد ترموپلاست در چنان دماي بالايي بكار برده مي شوند كه گاهي اوقات قير سطح آسفالت زير خط كشي را جوشانده و وارد سطح خط كشي مي شود.

 • خلل سطوح

خلل و فرج سطح ،از ويژگي هاي چسبندگي خط كشي راه با سطح روسازي ميباشد. چسبندگي مكانيكي زماني تشکیل ميشود كه مواد خط كشي به داخل خلل و فرج سطح نفوذ كرده و بعد از خشك شدن چسبندگي محكمي ايجاد ميشود. ترموپلاستها و ديگر مواد گرم در اجرای خط كشي بر اساس چسبندگي مكانيكي بهتر مي چسبند.

 • ترافیک عبوری

ميزان ترافيك عبوری نيز بر عملكرد خط كشی ترافیکی بسيار مؤثر است. عمرتمامي مواد خط كشي زمانيكه در معرض ترافيك قرار ميگيرند، كاهش مي يابد.

با اين حال بعضی از مواد به وضوح مقاومت بيشتري در ترافيك نسبت به مواد ديگر نشان ميدهند. رنگ استاندارد پايه آبي عملكرد مناسبي در جاده هاي با ميزان ترافيك كمتر نشان مي دهد، بنابراين اجرای خط كشی ترافیکی اين مسيرها با رنگ پايه آبي از جهت هزينه بهینه مي باشد.

خط كشي هاي مقاوم مانند: ترموپلاست ها، نوارهاي خط كشي پيش ساخته و اپوكسها براي استفاده در جاده هايي كه داراي ميزان ترافيك متوسط تا زياد هستند، توصيه مي شوند. زيرا رنگ ها در شرايطي كهتراكم ترافيكي وجود دارد، زودتر تخريب شده و از بين مي روند و خط كشي مجدد به صورت مداوم نامناسب می باشد.

در مسیر های با ترافيك زياد و يا در مكان هايي كه عبور تعداد زياد چرخ اتومبيل از روي خط كشي رخمي دهد، مانند تقاطع و خط كشي هاي عرضي، مواد خط كشی که داراي مقاومت بيشتري هستند، مطلوبتر مي باشند.

 •  ترموپالستيك برجسته Profiled

اين خط كشي ها ،ترموپالستيك پاششي و يا استروژن مي باشند كه ساختار آنها بصورت ايجاد
برجستگيهاي متناوب و هم اندازه در طول خط كشي مي باشد. هدف از اجرای رنگ ترافیکی و خط كشی برجسته افزايش قدرت بازتابش خط كشی در طول شب در شرايط باراني مي باشد. در مواقعي كه برجستگي ها به اندازه كافي بزرگ باشند،
مي توانند همانند خطوط صدا ساز ، براي آگاهي و هشدار به راننده هنگامي كه از خط كشي عبور مي كند، مؤثر واقع شوند.

دو روش متداول براي این نوع خط كشي:

 •  Inverted-Profile Markings خط کشی دندانه ای
  اين نوع خط كشي با  غلطك دندانه دار بر روي مواد ترموپالستيك خيس اجرا شده و به
  خط كشي حالت موجي و زبری مي دهد.
 • Raised –Profile Markings اجرای خط کشی برجسته
  خط كشي برجسته با ايجاد برجستگي هايي بر روي مواد ترموپالستيك اكستروژن با ضخامت معمول حدود 310
  ميل در فاصله هاي 90cm به صورت متناوب اجرا مي شود.
  خط كشي هاي برجسته، داراي قيمت بسيار بالايي (بيش از 5 برابر) نسبت به ديگر مواد استاندارد خط كشی
  هستند، اما اغلب داراي تضمین کیفیت مواد مي باشند.
  در خط كشي برجسته  تنها از مواد ترموپالستيك استفاده نمی شود و از مواد ديگر نيز مي توان استفاده نمود.

دو روش متداول برای خط کشی

شرکت رنگ  افروز فرنام با تهیه مصالح و اجرای رنگ آمیزی کلیه سطوح از قبیل سطح پل های عابر پیاده، حریم ایستگاه های اتوبوس، تاکسی، پیاده رو و دوچرخه با مصالح مناسب و مواد درجه یک  به منظور ایمن سازی و زیباسازی پروژه ها و زیر ساخت های شما عزیزان میباشد

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تارخ

سلام خسته نباشید اجرا بسیار عالی

farshad

سلام سپاس ، ممنون از اینکه شرکت رنگ افروز رو انتخاب کردید

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x