رنگ پلی اورتان چیست؟ کاربرد رنگ پلی اورتان | انواع رنگ پلی اورتان | ویژگی های رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان

 رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان کف یک پوشش مناسب برای سطوح مختلف میباشد.رنگ پلی اورتان یک از رنگ های دو جزئی است که بر پایه  فرمولاسیون رزین پلی اورتان تولید شده و دارای  زمان خشک شدن بسیار اندک است.

رنگ پلی اورتان و پوشش کف پلی اورتان شرکت رنگ افروز فرنام مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل طبیعی (انواع اشعه های نور خورشید و همچنین باران اسیدی) دارند.

از مهم ترین ویژگی های  این محصول داشتن مقاومت بالا در برابر رطوبت و چسبندگی عالی بر روی انواع سطوح و پوششها به عنوان لایه رویه برای پوشش سطوحی که در معرض مستقیم نورخورشید و شرایط  سخت آب و هوائی قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های دو جزئی پلی اورتان ظاهر زیبا و ملایم دارند واز هرگونه مشکل پوست پرتغالی بودن که یکی از مشکلات رنگ های پودری میباشد به دور هستند.

پلی اورتان کف

مزیت و کاربرد های رنگ پلی اورتان : 

یک  رنگ پلی اورتان حرفه ای چندین مزیت دارد، به ویژه اینکه در برابر جوهای خورنده دریایی، صنعتی یا کوهستانی بسیار مقاوم است. بنابراین برای تمام کارهای نوسازی، چه در داخل و چه در فضای باز، کاملاً مناسب است.

رنگ های دو جزئی با هاردنر مقاومت بسیار خوبی در برابر نور خورشید ، نور و اشعه ماوراء بنفش دارند بدون اینکه به مرور زمان رنگ آنها زرد شود یا تغییر رنگ دهد. آنها مزیت ارائه مقاومت کامل در برابر رطوبت ، باران، طوفان یا آب و هوای بد را دارند. آنها مقاومت قابل توجهی در برابر سرما، یخبندان، گرما و سایر تغییرات آب و هوایی ایجاد می کنند.

یک رنگ پلی اورتان 2 جزئی پس از کاتالیزاسیون بین رزین پلی اورتان و هاردنر آن سختی زیادی ایجاد می کند. علاوه بر این، بسته به اینکه رنگی با لاک براق دو جزئی یا لاک پلی اورتان مات را انتخاب کنید، یک روکش براق یا مات عالی ارائه می دهد. آنها کاملاً برای استفاده در فضای باز و همچنین فضای داخلی مناسب هستند و در رنگ افروز فرنام  طیف گسترده ای از سایه ها برای برجسته کردن رنگ و برجسته کردن خلاقیت های شما به شما ارائه می شوند.

این رنگ‌های دو جزئی خشک‌کردن کامل فیلم رنگ را ارائه می‌دهند و انعطاف‌پذیری عالی لایه آن را تضمین می‌کنند تا در برابر انبساط معمول فلزات مقاومت کنند . آنها استحکام کامل را در برابر حملات روزمره زندگی تضمین می کنند. مقاومت بسیار خوبی در برابر تمیز کردن و شستشوی مکرر دارند.

با این نوع فرمولاسیون، شما را ملزم می کند تا چند مرحله حیاتی را برای تکمیل موفقیت آمیز کار خود دنبال کنید.

کاربرد رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان بسیار متنوع را می توان بر روی کف نیز اعمال کرد و از کف بتنی، کف سیمانی، چوبی یا فلزی محافظت کرد. رنگ افروز فرنام، متخصص در رنگ آمیزی کف، فلز، چوب و ساختمان، می تواند به شما توصیه کند که رزین پلی اورتان دو جزئی را برای انجام کارهای بازسازی داخلی یا خارجی انتخاب کنید. بنابراین رنگ آمیزی تراس، پارکینگ، راه پله، دروازه، دیگر مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

این رنگ های دو جزئی که از رزین پلی یورتان فرموله شده اند به شما امکان می دهد کارهای با کیفیت بالا را بر روی اسکلت فلزی، سازه فولادی، بدنه صنعتی، فلزکاری یا دیگ بخار انجام دهید. استفاده از رنگ یا لاک پلی اورتان به دلیل انعطاف پذیری زیاد آن، چند ساپورت نامیده می شود . بنابراین می‌توان آن را کاملاً روی چوب اعمال کرد به شرطی که ابتدا چوب خود را با یک آستر مناسب رنگ آمیزی کرده و آماده کرده باشید.

از کاربرد های دیگر پوشش پلی اورتان استفاده بر روی ماشین آلات کشاورزی،  نرده های آهنی با کیفیت بالا،  قطعات خودرویی با کیفیت بسیاربالا  که در معرض نور خورشید هستند و مبلمان فلزی مخصوص در محیط های بیرونی با دوام بسیار زیاد استفاده کرد.

ویژگی های این نوع رنگ : 

 •   مدت زمان خشک شدن  کم و سخت شدن سریع در درجه حرارت پایین
 • مقاومت در برابر عوامل سایشی و ضربه پذیری بالااین مواد( رنگ های پلی اورتان )
 • رنگ های پلی اورتان در برابراشعه خورشید، آب ، رطوبت و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند
 •  عملکرد مقاومت بالای رنگ نسبت به گچی شدن
 • چسبندگی بسیارعالی رنگ های زیبای پلی اورتان بر روی فلز
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی واملاح (اسید، باز، روغن های صنعتی و …)
 •  عموماً کفپوش پلی اورتان به تردی و شکنندگی کفپوش اپوکسی نبوده و با تغییر پلی ال آن می توان سختی محصول نهایی را تغییر داد.

کف پوش پلی اورتان

شرایط استفاده و نگهداری 

 • برای استفاده از رنگ ها، سطح مورد نظرباید عاری از هرگونه آلودگی نظیر املاح ،گرد و غبار و روغن باشد. همچنین هرگونه خوردگی را از سطح پاک نموده و آستری مناسبی را برروی آن اعمال نمائید.
 • رنگ را به همراه هاردنر مربوطه را به نسبت مناسب ترکیب کرده و توسط تینر مربوطه تا رسیدن به ویسکوزیته مورد نظر رقیق نمائید.
 • رنگ ها هنگام آماده سازی و قبل از مصرف کاملا تکان دهید.به دلیل داشتن Pot Life فقط به مقدار نیاز رنگ آماده نمائید زیرا سرعت خشک شدن بالایی دارند،عمر مفید رنگ آماده شده ۶ ساعت میباشد.
 • رنـگ پـودری پلی اورتان را مـی تـوان بـه مـدت تقریبا یـک سـال دردمای حداکثر ۲۵درجه سـانتیگراد و رطوبـت نسـبی ۵۰ الـی ۶۰ درصـد نگاهداری نمود. بسته های استاندارد این گروه ۲۵ کیلوگرم است.
 • این دسته از رنگ ها قابل اشتعال بوده و باید در ظروف دربسته و پلمپ شده و دور از اتش، مواد محترقه، حرارت و جریان برق قوی قرار گیرد.
 • ظروف محتوی رنگ را دور از آب و رطوبت نگهداری نموده و در صورت باز نمودن درب ظرف،رنگ را در حداقل زمان ممکن مصرف نمائید.

روش استفاده : 

 طریقه استفاده از رنـگ پـودری گـروه پلی اورتان بـه روش ترایبـو و یـا کورونـا بـا ولتـاژ ۳۰ الـی ۱۰۰ کیلـو ولـت و بصـورت دسـتی یـا اتوماتیـک قابـل پاشـش می باشد. محصول رنگ آمیزی شده می بایست سپس در کوره هوای گرم و تحت حرارت و زمان مشخصی پخت و آماده شود.شرکت تولید رنگ الوان افروز بهترین تولید کننده رنگ کشور بوده ، امید است با تلاش و کوشش مستمر و روز افزون پرسنل گامی در جهت رضایت و خدمات برتربه شما عزیزان قرار دهیم.

 اجرای رنگ پلی اورتان بر روی فلز

⇨ فلز ​​را آماده کنید

اگر می خواهید به رنگ آمیزی با کیفیت برسید، آماده سازی قسمت فلزی قبل از استفاده از رنگ پلی اورتان بسیار مهم است. ضروری است که به درستی چربی زدایی و تمام آثار زنگ زدگی از بین برود .

1- فلز را چربی زدایی کنید: در صورت چرب بودن بیش از حد، باید ابتدا آن را به دقت با حلال چربی زدا تمیز کنید تا سطحی تمیز به دست آورید که پوشانده شود. این پاک کننده دارای خاصیت حل کنندگی بسیار بالایی برای عملکرد موثر در برابر چربی یا کثیفی است.

2- زنگ زدگی: در صورت پخش شدن بیش از حد گودال های زنگ، قبل از اعمال رنگ جدید باید به درستی جدا شوند. برای این کار می توان از کاغذ ساینده، پشم فولادی شماره 0 یا سنباده مجهز به دیسک فلپ برای سهولت سنباده زدن در زمانی که سطوح بیش از حد بزرگ هستند استفاده کرد.

3- فلز را سنباده بزنید: برای آماده سازی سطح توصیه می شود از مواد ساینده ریز مانند پشم فولادی شماره 000  استفاده شود. این پشم ساینده باید با استفاده از منظم ترین حرکات دایره ای ممکن استفاده شود. برای داشتن چسبندگی بهتر، فلز را خراش می دهد. بنابراین رنگ بدون مشکل می‌چسبد.

 ⇨ پرایمر اپوکسی فلزی را اعمال کنید

رنگ آمیزی با  پرایمر اپوکسی فلزی ، به عنوان یک لایه زیرین، قبل از اعمال رنگ پلی اورتان، برای ایجاد یک سیستم حفاظتی بهینه ایده آل باقی می ماند. بنابراین ساپورت شما توسط یک پرایمر محافظت می شود و سپس یک رزین پلی اورتان برای سال های زیادی در برابر استرس خارجی مقاومت می کند.

1 – پرایمر را اعمال کنید: به صورت لایه ای بسیار نازک با غلتک، قلم مو یا تفنگ اسپری اجرا می شود. سعی نکنید تکیه گاه را با افزودن ضخامت اضافی در یک پاس بپوشانید. این برای چسبندگی مضر است و می تواند باعث چکه های ناخوشایند شود. سپس باید زمان لازم را، حدود 4 ساعت، اختصاص دهید تا اجازه دهید پرایمر به خوبی خشک شود، قبل از اینکه آن را با رنگ تکمیلی بپوشانید.

2- پوشش زیر با تفنگ اسپری: اگر از تفنگ اسپری استفاده می کنید، تفنگ را به صورت عمودی از پایین به بالا حرکت دهید، سپس از بالا به پایین “S” عمودی بسازید. از حرکات منظم استفاده کنید تا پرایمر به طور یکنواخت در کل سطح قرار گیرد. برای جلوگیری از نشتی، مهم است که برای مدت طولانی در یک مکان پارک نکنید.

3 – اجازه دهید خوب خشک شود: توصیه می شود قبل از استفاده از یک رنگ تکمیلی، اجازه دهید لایه زیرین به خوبی خشک شود. در واقع، وقت گذاشتن به شما امکان می دهد تا خشک شدن کافی را به دست آورید و بنابراین از خطر خیس شدن بستر در طول پوشش جلوگیری می کند. همچنین از به دام افتادن حلال بین دو لایه رنگ جلوگیری می کند که می تواند باعث ایجاد تاول، ترک و پوسته شدن شود.

 ⇨ با رنگ پلی اورتان رنگ کنید

برای رنگ آمیزی با  رنگ پلی اورتان ، باید اطمینان حاصل کنید که دمای بیرون بین 5 تا 30 درجه سانتیگراد باشد. هنگامی که درجه حرارت زیر 5 درجه سانتیگراد است، هرگونه استفاده باید ممنوع شود.

1- شرایط دمایی: استفاده از آن در دمای مناسب توصیه می شود. رنگ در دمای زیر 15 درجه سانتی گراد کندتر خشک می شود. از طرفی دیگر در دمای زیر 5 درجه سانتی گراد اصلا خشک نمی شود. بنابراین زمانی که دمای زیر 5 درجه سانتیگراد یا بالای 30 درجه سانتیگراد است، باید از کار کردن خودداری کنید.

2- رنگ را رقیق کنید:  زمانی که می خواهید  از برس رنگ مسطح یا غلتکی مجهز به آستین کوتاه استفاده کنید ، توصیه می شود از رنگ آماده استفاده استفاده کنید. هنگامی که می خواهید با تفنگ فشار یا تفنگ ثقلی اعمال کنید ، توصیه می شود آن را تا حدود 10٪ رقیق کنید. همچنین می توان از تفنگ بدون هوا با رقیق کردن آن به حدود 10 تا 15 درصد استفاده کرد.

3- رنگ را اعمال کنید: توصیه می شود به طور یکنواخت در 1 یا 2 لایه اعمال شود. شما باید به طور منظم بدون از دست دادن یا رنگ اضافی رنگ کنید. مهم است که زاویه ها و حفره ها را دقیقاً بپوشانید تا هیچ قسمت فلزی بدون محافظت باقی نماند. اکیداً توصیه می شود هنگام رنگ آمیزی در محیط های خورنده، کوهستانی یا دریایی حداقل 3 لایه اعمال شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x