رنگ وینیلی چیست؟ | ویژگی های رنگ وینیلی | کاربرد رنگ وینیلی Vinyl paint and its types

رنگ وینیلی

آیا قصد دارید فضای داخلی، کف، سقف یا نمای بیرونی خود را دوباره رنگ آمیزی کنید؟ رنگ وینیل یکی از متنوع ترین گزینه های موجود است. در این مقاله که توسط گروه نرم افزاری رنگ افروز فرنام تهیه گردیده است، برخی از حقایق اساسی و همچنین مزایا و معایب استفاده از رنگ وینیل را به اشتراک خواهیم گذاشت.

رنگ وینیل چیست؟

رنگ وینیل از خانواده رنگ های پایه آب است که شامل رنگ های اکریلیک و رنگ های آلکیدی (مخلوط) نیز می شود. رنگ وینیل از آب و همچنین وینیل استات، رنگدانه ها و پرکننده ها ساخته شده است . چسب اصلی آن که از وینیل استات ساخته شده است، بافتی نزدیک به رنگ اکریلیک کلاسیک به آن می دهد، اما از سوی دیگر تفاوت های قابل توجهی بین رندر و کشش ارائه شده توسط رنگ روغن (گلیسیرو) ارائه می دهد.

رنگ وینیلی چیست | رنگ افروز فرنام

به ندرت به عنوان رنگ تکمیلی استفاده می شود، مگر در صورت لزوم با مخلوط کردن آن با رنگ دیگری، برای اهداف تزئینی استفاده گردد. رنگ وینیل بیش از همه به عنوان یک لایه زیرین است که برای به دست آوردن سطحی مات شده و آماده دریافت رنگ تکمیلی با چسبندگی خوب، برای نتیجه با کیفیت است.

بنابراین رنگ وینیل بیشتر یک رنگ پوششی و چسبنده است تا یک پوشش تزئینی. به همین دلیل است که اغلب به رنگ سفید و با جلوه مات یافت می شود.

 

کاربرد رنگ وینیلی :

این نوع رنگ به طور عمده برای پوشش های صنعتی ، صنایع نفت و گاز ، کارخانجات مواد شیمیایی ، پایشگاه ها ، پتروشیمی ، تجهیزات ذخیره ، بنادر ، سازه های ساحلی ، پل ها ، کشتی ها و…مورد استفاده قرار میگیرد.

محدودیت های استفاده از رنگ وینیلی

این محصول نباید برای مدت طولانی در دمای 80 در جه سانتی گراد قرار بگیرد.همچنین این محصول در برخورد با حلال های قوی ضعف دارد. استفاده و کاربرد های رنهگ وینیلی : قبل از استفاده و اجرا این نوع رنگ بر روی سطح مورد نظر ، ابزار مورد  نیاز باید با حلال مخصوص تمیز و پاکسازی شوند. برای مخلوط کردن محصول ابتدا با یک هم زن با سرعت پایین هم زده تا محصول به صورت یکنواخت مخلوط شود. از نبود رسوب در ته ظرف مورد استفاده اطمینان حاصل کنید. در هنگام استفاده از تینر آن را ب آرامی به محلول اضافه کنید تا ویسکوزیته مورد نظر بدست آید. هرگز رنگ را در درجه حرارت خارج از استاندارد نبرده و استفاده نکنید.

مزایای استفاده از رنگ وینیل

قدرت چسبندگی بالا

مزیت اصلی رنگ وینیل چسبندگی بسیار خوب آن است. خاصیت ارتجاعی آن به این معنی است که کاملاً به هر سطح متخلخل و/یا جاذب می‌چسبد.

غیر سمی است و بوی بسیار کمی می دهد.

این یک رنگ آبی است بنابراین برخلاف رنگ های روغنی (حلال) با تبخیر آب موجود در آن خشک می شود.

رنگ وینیل نسبتاً سریع روی سطح خشک می شود. چندین روز طول می کشد تا هسته آن کاملا خشک شود.

در هنگام تمیز کردن ابزار نیازی به استفاده از محصولات مبتنی بر حلال مانند وایت اسپریت نیست.

رنگ وینیل زمانی ایده آل است که به عنوان یک لایه زیرین استفاده شود، زیرا استفاده از آن بسیار آسان است . به لطف پوشش عالی فرمول خود، قدرت مات کننده قابل توجهی را تضمین می کند . رنگ های قدیمی دیوار، حتی تیره ها و لکه ها در پشت لایه های چاپ وینیل ناپدید می شوند.

 

توجه: لطفا توجه داشته باشید، این رنگ به طور سنتی پوشش کمی دارد. با این حال، قدرت پوشش به رزین وینیل استفاده شده بستگی ندارد، بلکه به کیفیت و کمیت پرکننده ها و رنگدانه های انتخاب شده بستگی دارد. در متال تاپ، رنگ‌های ما که از وینیل استات ساخته می‌شوند، به اندازه رنگ‌های ما از رزین اکریلیک پوشش دارند. به همین دلیل است که ما این فرمول را برای مات کردن دیوارهای لکه دار چه گچ، آجر، بلوک بتنی، سنگ، چوب، روکش شده یا خام انتخاب کردیم. بنابراین کیفیت و ویژگی های محصولات از تولید کننده ای به تولید کننده دیگر متفاوت است.

 

رنگ وینیل برای چه سطحی مناسب است؟

رنگ وینیل در واقع برای دیوارهایی با جذب بالا ، مانند یک صفحه یا پوشش گچ، کاملاً مناسب است. کیفیت اصلی این چاپ چسبندگی عالی آن بر روی بسیاری از سطوح مختلف، چه در فضای داخلی و چه در فضای باز است. سپس می توانید بدون مشکل و بدون نیاز به چند برابر کردن لایه ها، رنگ نهایی خود را اعمال کنید. علاوه بر این، رنگ وینیل دارای زمان خشک شدن سریعی است که به شما امکان می دهد بین استفاده از آستر و رنگ تزئینی تاخیر زیادی نداشته باشید.

رنگ وینیل برای چه سطحی مناسب است | رنگ افروز فرنام

رنگ وینیل به راحتی در برابر باران، رگبار، طوفان و سایر آب و هوای بد، بدون آسیب عمده مقاومت می کند. بوی کمی دارد و برای طبیعت و محیط زیست بسیار بی ضرر است. بنابراین این رنگ نه مضر است، نه سمی و نه خطرناک برای سلامتی است.

همچنین لازم به ذکر است که قیمت رنگ های وینیل به طور کلی کمتر از قیمت رنگ های تکمیلی و آسترهای خاص است. بنابراین یک راه حل اقتصادی برای بازسازی داخلی شما با یک محصول با کیفیت است.

 

معایب رنگ وینیل

یکی از ایرادات اصلی آن، تمایل به زرد شدن پس از مدتی مشخص وجود دارد و این تن های روشن هستند که بیشترین آسیب را می بینند. به همین دلیل است که از آن به عنوان رنگ نهایی استفاده نمی شود. به دلیل بافت نسبتاً روغنی آن، خشک شدن در هسته رنگ وینیل کمی بیشتر طول می کشد. قبل از شروع لایه دوم باید منتظر بمانید تا رنگ وینیل کامل خشک شود تا احتمال کنده شدن زودرس به حداقل برسد.

اعمال چندین لایه رنگ (حداقل 3) برای به دست آوردن نتیجه مطلوب لازم است، البته همه چیز به کیفیت رنگ بستگی دارد. به طور کلی، قدرت پوشش رنگ وینیل با رنگ روغن و حتی برخی از رنگ های اکریلیک قابل مقایسه نیست.

 رنگ وینیل معمولاً روی فلزات اعمال نمی شود و به طور موثر به این نوع سطح نمی چسبد. استفاده از چندین لایه نازک رنگ وینیل به جای یک لایه ضخیم توصیه می شود. از نظر زیبایی شناختی، لایه ای که بیش از حد ضخیم است لزوماً دیدن آن خوشایند نخواهد بود.

نحوه اجرای رنگ وینیل

همانطور که متوجه شده اید، رنگ های وینیلی، محصولاتی هستند که عمدتاً برای اجرای لایه های زیرین، به ویژه روی سطوح متخلخل، جاذب، گچی و غیره مناسب هستند.

بنابراین می‌توانیم این نوع رنگ‌های پایه آب را در خانه‌های جدید یا برای نوسازی انتخاب کنیم تا پشتوانه کاملی برای دریافت رنگ تزئینی داشته باشیم. برای استفاده از رنگ وینیل مبتنی بر آب، مراحل زیر را دنبال نمایید:

  1. ابتدا به محافظت از کف، مبلمان و … فکر می کنیم. با یک برزنت محافظ و نوار پوششی و با پر کردن سوراخ ها، ترک خوردگی ها با گچ، دیوارها را آماده کنید.
  2. روش استفاده را انتخاب کنید: با غلتک و قلم مو یا با تفنگ رنگ .
  3. قبل از استفاده، محصول را به خوبی مخلوط کنید (و در صورت تمایل به استفاده از اسپری و یا آن را با آب رقیق کنید، اما نیازی به استفاده از رقیق کننده مصنوعی یا وایت اسپریت نیست، زیرا رنگ مبتنی بر آب است.)
  4. گوشه ها را با قلم مو پاک کنید، سپس با غلتک در لایه های نازک بمالید و مراقب باشید که یکنواخت باشد.
  5. قبل از دست زدن به دیوار حدود بیست دقیقه صبر می کنیم و پس از 4 ساعت خشک شدن کامل می توانیم روکش تکمیلی را به رنگ دلخواه و با جلوه دلخواه (مات، براق یا ساتن) اجرا کنیم.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که با رنگ سفید وینیل اقدام کنید، سپس پوشش تزئینی ایده‌آل را در میان طیف رنگ‌های ما پیدا کنید : رنگ اکریلیک یا گلیسرو، مات، جلوه ساتن، مخملی یا براق و … .

قیمت رنگ وینیل

مانند تمام رنگ ها، همه چیز به این بستگی دارد که آیا نقاشی خود را توسط یک متخصص انجام داده اید یا می خواهید دستان خود را کثیف کنید. قیمت رنگ وینیل کلاسیک رده پایین یا متوسط ​​بسیار مقرون به صرفه است. رنگ وینیل ارزان ترین رنگ موجود در بازار است. با این حال مراقب باشید، اگر رنگ وینیل گران قیمت را انتخاب کنید، قیمت آن کمی گران است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x